Bir zamanların efsane telefonu olan Nokia 8110 geri dönüyor ! Matrix filminde Keanu Reeves’in kullandığı telefon 4G özelliğiyle birlikte yeniden geliyor. Nokia 8110 4G tanıtımını Barcelona’da yaptı. Nokia harikalarından biri olan Snake oyunu da özellikleri içinde.

 1. Çözünürlük: 320 x 240 piksel
 2. Ekran büyüklüğü: 2.4 inç.
 3. Depolama alanı: 4 GB depolama
 4. Hafıza: 512 MB RAM
 5. İşletim sistemi: KaiOS tarafından destekleniyor
 6. Ön kamera: Yok
 7. Arka kamera: LED flaşlı ve 2 MP
 8. Batarya büyüklüğü: 1500 mAh
 9. Kulaklık: 3.5 mm kulaklık girişi
 10. Büyüklük: 133.5 x 49.3 x 14.9 mm.
 11. Ağırlık: 117 g.
 12. Konuşma süresi: 7 saat
 13. Müzik çalma süresi: 48 saat
 14. Video oynatma süresi: 6,1 saat

Şuan da siyah ve sarı renkleriyle Avrupa’da 109 dolara satışa sunulan Nokia 8110’un Türkiye’de satış tarihi henüz belli değil. Ayrıntılı incelemek için Nokiayı ziyaret edebilirsiniz.

Kağıt Fabrikasından Teknolojiye Geçiş Yapan Nokia

Telefon üreticisi olarak bilinen Nokia aslında telefondan çok uzak bir üretim malzemesiyle yola başlamıştır. Kuruluşunun 153. yılında olan şirket 1865 senesinde maden mühendisi olan Fredrik Idestam tarafından kuruldu. Adını da almış olduğu Finlandiya’da bulunan Nokianvirta Nehri kıyısında kurulan şirketin amacı kağıt hamuru ve lastik üretmekti.  Evet kağıttan teknolojiye geçiş ! Kurulduğu yıllarda İngiltere, Fransa ve Rusya gibi büyük ülkelere kağıt dışında lastik ürünleri de üretti. Bu süreçte Nokia ne yollardan geçmiş bakalım;

 • 1898 senesinde Finnish Cable Works (Finlandiya Kablo İşleri) adında kauçuk şirketiyle birlikte çalışmaya başlayan Nokia büyümeye başlamıştı. Finnish Cable Works, Nokia’nın kauçuk üretimini ele alarak güvenlik amacıyla giyilen galoş ayakkabıları üretmiştir.
 • 1912 senesinde Fin Cable Works (Fin Kablo İşleri) kurulmasıyla birlikte Nokia bu kez de kablo üretim işine girmiş bulundu.
 • Finnish Cable Works ve Fin Cable Works ile çalışması Nokia için büyük bir adım olacaktı. Kağıt üretiminden kauçuğa ve daha sonra kablo üretimine giriş yapan şirket günden güne gelişerek kendinden bahsettiriyordu.
 • İlk elektronik cihazını 1960ların başında nükleer santrallerde kullanılması için bir akım ölçer üretti.
 • 1980’e kadar Finlandiya Savunma Gücü için gaz maskesi üretimi yapmıştı.
 • Ve ilk telefonunu 1982 senesinde üreten Nokia teknoloji sektörüne adım atmıştı.

 • Mobira Talkman adını verdiği taşınabilir telefon o zamanın Rusya Devlet Başkanı tarafından kullanılmasıyla birlikte büyük bir ün almış oldu.
 • 1990ların sonuna doğru dünyanın ilk akıllı telefonunu üretti. Kapaklı ve oldukça büyük olan telefon kendisinden sonra üretilecek olan akıllı telefonların bir habercisiydi.

 

 

 • 1997 senesinde Nokia 6110’u üretiyor.
 • Nokia 6110 üretiminden sonra antensiz 5110’u üretmiş ve günümüzde hala konuşulan Snake oyununu da kullanıcıya sunmuştur.
 • Bu yıllar içerisinde benzer telefonları piyasaya süren Nokia asıl üretimi 3310 ile yaptı. 2000 senesinde piyasaya sürmüş olduğu Nokia 3310 neredeyse her 3 kişiden 1’inde vardı. Dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı sayesinde herkes tarafında tercih edilen 3310 unutulmayacak bir teknoloji cihazı olacaktı.
 • 2000’li yılların sonuna doğru artış gösteren akıllı telefon üretimleri Nokia’yı geride bırakmaya başlamıştı. Klasik telefonların dışına çıkmak istemeyen Nokia zaman içerisinde rağbet görmemiş ve yavaş yavaş çöküşe geçmişti.
 • 2013 Eylül ayında Microsoft’a 7.2 milyar dolar gibi uçuk bir fiyata satıldı. Microsoft, Nokiayı tekrar canlandırmak için uğraşsa da bu mümkün olmadı.
 • Nokia çalışanları tarafından kurulan HMD isimli şirkete marka adı satılan Nokia’nın üretim ve satışını Foxconn satın aldı. Foxconn aynı zamanda Samsung ve Apple üreticisi bir şirket. Nokia’nın bu dev teknoloji şirketleriyle savaş olasılığı aslında biraz düşük görülüyordu. Son yıllarda kendini toparlamaya çalışan ve bunu başardığı görünen Nokia yeni telefonlar üretmeye devam ediyor.