REKLAM

Yetersiz hareket, hava değişikliği, beslenme şeklinin değişmesi, su tüketiminin azalması veya bazı hastalıklar vücutta suyun tutulmasına neden olmaktadır. Fazla su tutulumu sonucunda kilo artışı görülür. Bu artış vücutta suyun tutulduğunun bir göstergesidir.

Vücutta sıvı birikimi sonucunda özellikle el ve ayaklarda gözle görülür şişlik oluşabilir. Ödem, bir hastalığa bağlı oluşabileceği gibi fazla tuz tüketimi, alkol, yanlış beslenme gibi nedenlere bağlı olabilir. Ödemin vücuttan uzaklaştırılabilmesi için birkaç önemli nokta bulunmakta.

1. Bol su tüketimi; vücutta suyun tutulmasının en önemli nedenlerinden biri sıvı tüketiminin yetersiz olmasıdır. Gün içinde yaklaşık olarak 2,5-3 litre su tüketilmesi gerekmektedir. Bu miktar azaltıldığında sıvı artışı başlar. Özellikle sabahları yüzde şişlik hissi şikayeti başlar.

2. Hareket edin; hareketsizlik ödem artışına neden olmaktadır. Gün içinde 40-45 dakikalık kısa yürüyüşler dahi size çok iyi gelecektir. Vücudun hareket etmesi dolaşım ve sindirim sisteminin çalışmasını kolaylaştırır. Böylelikle vücutta biriken fazla sıvı daha çabuk atılabilir.

3. Lifli besinlere ağırlık verin; sebze, meyve ve tahıllar sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olur. Maydanoz, ıspanak, salatalık, çilek ve böğürtlen gibi besinler su atılımını kolaylaştırır. Günde 2 porsiyon sebze veya meyve tüketmeye özen göstermelisiniz.

4. Karbonhidrat tüketimini azaltın; makarna ve ekmek gibi besinler vücutta fazla suyun tutulmasına neden olmaktadır. Mümkün olduğunca karbonhidrat içeriği yüksek olan besinlerden uzak durulmalıdır.

5. Tuz azaltın;tuz vücutta suyun tutulmasına neden olur. Günlük tüketilmesi gereken tuz miktarı 5 gramdır. Bu miktarı karşılamak için yemek pişerken tuz eklemek yeterlidir. Sofrada ekstra tuz kullanılmaması önemli bir nokta.

 

REKLAM