REKLAM

Papatya çayı popüler bir içecek olmasının yanı sıra sağlık için de birçok yarara sahiptir. Sarı papatya ‘Asteraceae’ adlı papatya benzeri çiçeklerin mensup olduğu bir ailenin üyesidir. Yüzyıllar boyunca doğal bir ilaç olarak çeşitli sağlık sorunlarına karşı insanlar tarafından kullanılmıştır. Papatya çayı yapmak için papatyalar kurutulur ve sıcak suda demlenir. Birçok insan papatya çayını kafein içeren siyah ve yeşil çaylara karşı kafeinsiz bir alternatif olarak ve de doğal, toprakımsı tatlı tadından dolayı zevkle tüketiyor. Dahası, papatya çayı kalp ve birçok organın hastalıklardan korunmasını sağlayan birçok antitoksidan içeriyor. Papatyanın uyku ve sindirime de yararları olduğu söyleniyor.

1. Uyku Kalitesini Arttırabilir

Papatya çayının uyku kalitesini arttıran özellikleri olduğu bilinmektedir. İçeriğinde apigenin adlı bir antitoksidan içerir, apigenin beyindeki belirli alıcılara bağlanarak kişinin uykusunun gelmesine yardımcı olur, akut ve kronik uyku bozukluklarına karşı tedavi edici olabilir. Yapılan bir çalışmada yeni doğum yapmış bir grup kadın iki hafta boyunca papatya çayı kullanmış ve kullanmayan başka bir gruba göre daha dinç olduklarını ve rahat uyuduklarını belirtmişler. Aynı zamanda iki grup arasında papatya içen grubun üyelerinin daha az depresif hissettikleri rapor edilmiştir.

Başka bir çalışmada ise günde iki kez 270 mg papatya özü tüketen bir grup tüketmeyenlere nazaran geceleri uykudan uyanmada 1/3 oranında bir azalma ve yine tüketmeyenlere göre uykuya 15 dakika hızlı daldıkları gözlemlenmiştir. Bu bulgular ve çalışmalar umut verici ancak elbette papatyanın uyku üzerine olan etkilerini kanıtlamak için daha fazla çalışmaya ihtiyaç duyulmaktadır. Ancak belli olan bir şey var ki o da eğer uyku problemi yaşıyorsanız, geceleri yatmadan önce papatya çayı içmeyi deneyebilirsiniz.

2. Sindirime Yardımcı Olur

İyi bir sindirim sistemine sahip olmak hayatımız ve sağlığımız için büyük bir önem taşır. Çalışmalar sonucunda elde edilen bulgular papatyanın çeşitli mide ve bağırsak rahatsızlıklarını önleyerek sindirime yardımcı olduğunu göstermektedir. Fareler üzerinde yapılan deneylerde varılan sonuç ise papatyanın farelerde oluşan ishali tedavi ettiği yönündedir. Bunun da papatyanın iltihap önleyici özelliğinin bir sonucu olduğu söyleniyor.

Fareler üzerinde yapılan başka bir çalışmada papatyanın bağırsak ülserlerine karşı iyi geldiği gözlemlendi. Bunun sebebinin ise papatyanın mide asitini azalttığı ve ülser gelişiminde rol alan bakterilerin yaşam ortamını inhibe etmesinden kaynaklandığı düşünülmektedir. Papatya çayının iltihap önleyici etkisi ile ishal, mide bulantısı, mide ülserleri ve çeşitli mide ile bağırsak rahatsızlıklarına karşı iyi geldiği biliniyor.

3. Bazı Kanser Türlerine Karşı Koruyucu Olabilir

Papatya çayının içerisinde bulunan antitoksidanların kansere karşı etkili olduğu tespit edilmiştir. Papatya çayının içinde ‘apigenin-antitoksidan’ bulunur. Yapılan testlerde apigeninin göğüs, deri, prostat, kolon ve rahim kanser hücrelerine karşı savaştığı gözlemlenmiştir. Ayrıca 537 kişi üzerinde yapılan bir çalışmada haftada 2-6 kez papatya çayı tüketen kişilerin tüketmeyenlere göre tiroit kanseri gelişiminde yavaşlama gözlendi.

4. Kan Şekeri Düzeyinin Korunmasında Etkilidir

Papatya çayı içmenin kan şekeri seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir. İltihap önleyici etkisi ile pankreas hastalıklarına karşı koruyucudur. -pankreas kan şekeri seviyesindeki kronik yükselmelerde zarar görür- Pankreasın sağlıklı olması vücut sağlığı için oldukça önemlidir, çünkü kan şekerini düşürmekte etkili olan insülin hormonunu üretmekle görevlidir.

Yapılan bir araştırmada 64 diyabetli hasta 8 hafta boyunca akşam yemeklerinde papatya çayı tüketmiştir. Tüketen hastaların kan şekerlerinde tüketmeyenlere göre gözle görülür bir düşüş gözlemlendi. Ek olarak, hayvanlarda yapılan çalışmalarda açlık durumundaki kan şekerinin yükselmesine engel olduğu ve yemek yedikten sonra kan şekeri seviyesinin aniden artmasına engel olduğu görülmüştür. Papatya çayı kan şekeri düzeyi kontrolünde önemli yararlar sağlıyor, özellikle yemek ile beraber tüketildiğinde.

5. Kalp Sağlığını Korur 

Papatya çayı bir antitoksidan türü olan flavonlar ile doludur. Flavonların kan basıncını ve kolesterol seviyesini düşürdüğü gözlemlenmiştir, kalp sağlığı için en önemli parametrelerden ikisi de kan basıncı ve kolesterol seviyesidir. Yapılan bir çalışmada 64 diyabetli hastaya düzenli olarak papatya çayı içirilmiştir. Hastaların trigliserid, kolesterol ve LDL kolesterol seviyelerinde düşüş gözlemlenmiştir.

Papatya Çayı’nın Diğer Potansiyel Faydaları

Bunlar çoğunlukla yazılı olmayan ve bilimsel olarak kanıtlanmamış olası faydalardır;

  • Bağışıklığı arttırır: Uzun süredir halk arasında grip ve nezle gibi hastalıklarda iyileşmek için kullanılıyor. Ayrıca boğaz ağrılarına iyi geldiği söyleniyor.
  • Anksiyeteye ve depresyonu hafifletir: Papatyanın depresyon ve anksiyeteye karşı iyi geldiğine dair bazı kanıtlar mevcut, ancak bu kanıtlar çoğunlukla papatyanın aromaterapi olarak kullanılması veya takviye olarak kullanılmasından geliyor.
  • Cilt sağlığına iyi gelir: Bazı losyonlarda, göz kremlerinde ve sabunlarda papatya özü kullanılıyor ve bu ürünlerin cilt iltihaplarına karşı etkili olduğu ve cildi nemlendirdiği söyleniyor.
  • Kemik kaybını önler: Papatyanın kemik kaybına dolayısıyla da osteoporoz gibi hastalıklara karşı koruma sağladığı söyleniyor ancak bu iddianın doğruluk payı az.

Belirtilen faydalar için kanıt bulunmamasına karşın tümüyle yanlış oldukları anlamına gelmiyor. Henüz üzerlerinde yeterli çalışma yapılmamıştır. Şu anda papatya çayının kemik sağlığına, bağışıklığa ve cilt sağlığına katkıda bulunduğuyla ilgili güçlü kanıtlar bulunmamaktadır, depresyon ve anskiyeteye olan etkisi ile alakalı olan araştırma ise yeterli değildir.

Papatya Çayı’nın Yan Etkileri

Papatya çayı içmek çoğu insan için zararsızdır. Papatya çayının alerjiye sebep olduğu durumlar vardır, ancak bu alerjiler tehlikeli boyutta değil ve genellikle kanarya otu ile kasımpatı gibi papatya ailesi bitkilerine alerjisi olan insanlarda ortaya çıkmaktadır. Dahası, papatya içeren kozmetik ürünlerinin göz ile direkt etkileştiğinde gözde kaşıntıya ve rahatsızlığa sebebiyet verebileceği ve konjonktivit olarak adlandırılan, gözün üst tabakasının tahriş olduğu ve aşındığı bir rahatsızlığa neden olduğu bilinmektedir. Papatya çayının küçük çocuklar, hamile kadınlar, emziren kadınlar ile böbrek ve pankreas hastaları için güvenli olup olmadığı tam olarak kesin değildir. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önemlidir.

Kaynak: Healthline

REKLAM