REKLAM

Baharın gelmesiyle birlikte yeşillenen ve çiçek açan ağaçlarda kendini göstermeye başladı. Belki çoğu insanın en sevdiği mevsim olan ilkbahar, bazen can sıkıcı olabiliyor. Bahar, saman veya polen alerjisi olarak bilinen rahatsızlık birçok kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkiliyor. Özellikle çayır, çimen, tahıl ve yabani otlardan yayılan polenler kişilerde alerjiye neden olabiliyor.

Polen, bitkilerin döllenme zamanlarında rüzgarın etkisiyle havaya karışan parçacıklardır. Polenler rüzgar yardımıyla yaklaşık olarak 500 km kadar uzağa gidebilmektedirler. Soluk alıp verme sırasında solunum yollarına yerleşen polen parçacıkları vücutta çeşitli reaksiyonların oluşmasına neden olmaktadır. Genellikle 5 ve 40 yaş arası kişilerde sıklıkla görülen polen alerjisi, bağışıklı sistemi, burun akıntısı, gözlerde sulanma ve kaşıntı gibi şikayetlerle kendini göstermektedir. Ortaya çıkan bu şikayetler vücudun polene karşı bir savunma sistemi oluşturduğunun göstergesidir. Vücut histamin adı verilen kimyasal maddeyi üreterek kendini korumaya çalışır.

Polen alerjisi herhangi bir yaşta ortaya çıkabilmektedir. Özellikle alerjik ve hassas bünyeler çok daha fazla rahatsız olmaktadırlar. Nisan-Haziran aylarında bitkilerin çiçek açmasıyla birlikte polen miktarı artış göstermektedir. Sabah saatlerinde şikayetleri artmaktadır. Astım ve diğer solunum sistemi hastalığı olan bireyler bahar dönemlerinde önlemlerini almalılardır.

Polen Alerjisi Belirtileri

  • Burun akıntısı
  • Burundan kanlı sıvı gelmesi
  • Göz ve burun kaşıntısı
  • Gözlerde şişlik
  • Baş ağrısı
  • Hapşırma
  • Yorgunluk hissi
  • Dikkat dağınıklığı
  • Tedavi edilmediği takdirde sinüzit ve orta kulak iltihabına neden olmaktadır.

Polen Alerjisinden Korunma Yolları

1. Şikayetlerin varlığında mutlaka doktora başvurulması ve önerilen tedavinin uygulanması gerekmektedir.

2. Sabah saatlerinde dışarı çıkılıyorsa maske veya tülbent ile burun/ağız bölgesinin korunması polenlerin vücuda girişini engelleyecektir.

3. Polenlerin arttığı bahar aylarında piknik alanlarına gitmeden önce doktor önerisiyle verilen burun spreyi veya ilacın kullanılması gerekmektedir.

4. Açık havada spor yapmamaya özen göstermelisiniz. Özellikle sabah saatlerinde değil mümkünse öğleden sonra spora çıkılmalıdır.

5. Polenler kıyafetlerinize, cildinize ve çoğunlukla saçlarınıza yapışmaktadır. Bu nedenle dışarı çıktığınız günlerde duş almayı unutmayınız.

6. Evi veya ofisinizi havalandırmak istediğinizde cam/balkonu uzun süre açık tutmamalısınız.

7. Güneş gözlüğü kullanmayı özen göstermelisiniz. Güneş gözlüğü rüzgarla birlikte gelen polenlerin gözünüzle temasını engelleyecektir. Günün sonunda gözlüklerini mutlaka yıkamalısınız.

8. Dışarıda giydiğiniz günlük kıyafetlerinizi yatak odasına almamaya özen göstermelisiniz.

9. Polenlerin artış gösterdiği aylarda tohum ekme, çim biçme gibi faaliyetlerden uzak durmalısınız.

10. Polen alerjisinin kesin bir tedavisi olmadığını unutmamalısınız. Şikayetlerinizi azaltmak için önerilen tedaviyi uygulamanız doğru olacaktır.

REKLAM