REKLAM

Yılın bu zamanları polen alerjileri en yüksek seviyeye ulaşıyor. Baharın gelmesiyle çiçek açmaya başlayan ağaçlardan etrafa yayılan polenler, alerjisi olanlar için tehlike yaratıyor. Alerjik reaksiyon geçiren kişiler bahar aylarında oldukça rahatsız bir dönem geçiriyorlar.

New Mexico’da alerji uzmanı olan Santa Fe ve Amerikan Alerji, Astım ve İmmünoloji Koleji (ACAAI) sözcüsü Janna Tuck: “Tüm bitkiler tohumları çoğaltmanın yolu olarak polen kullanır. Örneğin, ağaçlar çiçek açıp açık yeşil göründüğünde, solunum yollarımıza girecek kadar küçük bir ton polen üretiyorlar.”

Çoğu insan için, havadaki polenlerin ortaya çıkması rahatsız edici değildir. Ancak alerjiniz varsa, sulu gözler, burun akıntısı, boğaz ağrısı ve öksürük gibi polen alerjisi belirtileriyle yaşarsınız. New York’ta bir alerjist olan ACAAI sözcüsü Tania Elliott, insanların tamamen mutsuz hissetmelerini sağlayan üç çeşit polen olduğu belirtiyor: “Ağaçlardan gelen polen genellikle Mart’tan Mayıs’a kadar süren bahar alerjilerinden sorumludur ve daha sonra otlardan gelen polen Mayıs sonundan Ağustos başlarına kadar alerjik reaksiyonları devam ettirir. Yabani otlardan gelen polen, Ağustos ortasından başlayan ve ilk soğuklara kadar sürebilen sonbahar alerjilerinden sorumludur.”

Polen Alerjisi Belirtileri

Polen alerjiniz olup olmadığını merak ediyorsanız bahar aylarında oluşan bazı belirtileri takip etmeniz gerekecek. Tuck, Mart ayında her yıl aynı anda burun akıntısı veya gözlerde sulanma gibi şikayetleriniz varsa polen alerjiniz olduğunu söylüyor. Bazı durumlarda kişiler burun akıntısı, öksürük veya göz sulanması şikayetlerini mevsim değişimine bağlı soğuk algınlığı ile karıştırabiliyorlar. Ancak bu belirtileri her yıl yaşıyorsanız doktorunuza başvurmanız gerekmektedir. Doktorunuz bu şikayetlerinizi hafifletmek için uygun tedavi yöntemini size sunacaktır.

Polen alerjileri kişilerin günlük yaşamlarını olumsuz etkilemektedir. Devam eden burun akıntısı, yorgun hissetmek, uykusuzluk gibi şikayetler kişinin yaşam kalitesinin düşmesine neden olabiliyor.

Bununla birlikte, astımınız varsa daha dikkatli olmanız gerekebilir. Dr. Tuck uyarıyor: “Alerji mevsimi boyunca belirtileriniz oldukça şiddetli olabilir. Nefes almakta zorluk çekebilir, öksürme ve hırıltılı solunum gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Astımınız varsa, bir alerjistle görüştüğünüzden emin olun.” Çeşitli alerjiler , astım hastalarını daha çok etkilemektedir. Bu dönemde nefes almayı kolaylaştırmak adına doktorunuzun önereceği ilaçları düzenli olarak kullanmanız sizi rahatlatacaktır.

Son olarak, sizi polen saldırısına en iyi şekilde hazırlaması için günlük hava durumu ve polen miktarını haber verecek bir uygulama edinmeniz gerekebilir. Böylece tedbirinizi önceden alabilir; polen yoğunluğunun yüksek olduğu dönemlerde seyahat etmeyi erteleyebilir veya ilaçlarınızı yanınızda her an kullanıma hazır bulundurabilirsiniz.

Şikayetlerinizi azaltmak için Polen Alerjisi ve Korunma Yöntemleri yazımıza göz atabilirsiniz. Ayrıca polen alerjisi ile ilgili yazının devamını buradan inceleyebilirsiniz.

REKLAM