REKLAM

Ramazan ayının gelmesiyle birlikte çeşit çeşit yemekler, sıcacık pideler ve hoş sohbetlerle iftar sofraları kurulmaya başladı. Oruç bu sene yaklaşık olarak 16 saat tutulacak ve sıcak hava, susuzluk, açlık vücut sağlığını ister istemez etkileyecektir. Ramazan ayını sağlıklı geçirmek için doğru beslenme oldukça önem taşımaktadır. İftar ve sahur menüleri özenle hazırlanmalı, yine iftar ve sahur arasında ki zaman aralığında su tüketimine ağırlık vermek gerekmektedir. Vücut sağlığını olumsuz yönde etkilememek adına doğru beslenmeye ciddi şekilde önem vermemiz gerekiyor. Bu durumda iftar sofralarında neler tüketmeliyiz;

•   Orucu su ile açmak midenin asit dengesini düzenlemeye yardımcı olmaktadır. Burada önemli olan nokta bir bardak suyu tek yudumda bitirmemek gerekmektedir. Birer yudum su içerek yavaş yavaş oruç açılması mideyi rahatlatmaktadır.

•   Su ile açmak istemeyenler bir adet hurma veya 1-2 adet zeytin ile oruçlarını açabilirler. Uzun süre açlığın ardından ani tokluk hissi vücudu oldukça yoracaktır. Bu nedenle küçük lokmalarda orucu açmak en doğrusudur.

•   Orucun açılmasının ardından çorba içtikten sonra muhakkak 10-15 dakika beklenilmesi önerilmektedir. Nedeni ise kan şekerinin aniden yükselmesini engellemektedir. Bir süre bekledikten sonra ana yemeğe geçilmelidir.

•   Ana yemek olarak protein ağırlıklı olan et, tavuk ve balık tüketilmelidir. Bunun yanında vücudun lif ihtiyacını karşılayabilmek için ise muhakkak salata veya haşlanmış sebze yemekleri tercih edilmelidir.

•   Uzmanlar iftar sırasında ekmek tüketilmesini önermektedir. Ancak tabi ki yeterli miktarda tüketilmelidir. Özellikle ekmek seçiminde tam buğday veya çavdar ekmekleri tercih edilmelidir. Ekmek veya pide 1-2 dilim kadar tüketilmelidir.

•   Yağlı, kızartılmış ve karbonhidrat miktarı yüksek olan gıdalardan kaçınılması gerekmektedir.

•  Yapılan en büyük yanlışlardan biri ise yemekten hemen sonra tatlı tüketimidir. Vücuda, tüketilen besinleri sindirmesi ve kan şekerini düzenlemesi için müsaade edilmelidir.

Orucun açılmasından sonra sahura vaktine kadar geçen süre iyi değerlendirilmelidir. Bu süre zarfında gün içinde susuz kalan vücuda gerekli su takviyesi yapılmalıdır. Lifli gıda tüketmeye özen gösterilmelidir ki sindirim sistemi doğru şekilde işlevine devam edebilsin. Bu sebepten dolayı iftardan 1-2 saat sonrasında 1 porsiyon meyve tüketilmelidir. Ayrıca 1 kase yoğurt veya 1 bardak ayran tüketimi de hem su gereksinimi karşılayacak hemde sindirim sistemine yardımcı olacaktır. Bu sürecide doğru şekilde tamamladıktan sonra sahur vaktinde neler tercih edilmelidir;

•   Sahurda mutlaka protein içeriği fazla olan besinler tercih edilmelidir. Protein ağırlıklı beslenmenin en büyük faydası mide içeriğinin boşalma süresini arttırmasıdır.

•   Kahvaltıya eşdeğer bir şekilde hazırlanan sahur sofrasında muhakkak yumurta bulunmalıdır.

•   Ayrıca yine protein ağırlıklı besinler arasında olan yoğurt, süt ve peynir gibi gıdalarda sofrada yerini almalıdır.

•   Sucuk, sosis ve salam gibi işlenmiş, yağlı yiyecekler tercih edilmemelidir.

•   Karbonhidrat ağırlıklı beslenme sonucunda mide içeriği çok çabuk sindirilir bu nedenle acıkma süresi kısalmış olur. Özellikle hamur işi ve kızartılmış besinlerden uzak durulmalıdır.

•   Şerbetli tatlılar, börekler ve kızartılmış besinler gece tüketildiğinde mide bunları sindirmekte büyük zorluk yaşamaktadır. Bu nedenle sabahları ağızda ekşi tat ve mide yanması gibi şikayetlerle karşılaşmak olasıdır.

•   İftar sofralarında da tüketilmesi gereken sebzeler sahurda da tercih edilmelidir. Az yağla ile hazırlanmış salatalar sindirim sistemine büyük yarar sağlamaktadır.

•   Ekmek seçenekleri arasında beyaz ekmek yerine tam buğday ekmekler tercih edilmelidir.

•   İftar sonrası içinde önerilen 1 porsiyon meyve yine sahurda da tüketilmelidir.

•   Bol su tüketimi gün içinde kuvvetli ve zinde kalmanıza yardımcı olacaktır.

Sahur vakitlerinde yapılan en büyük yanlışlardan biri ise gece uyku bölünmesinin önüne geçmek adına sahur vaktinden önce karnı doyurmaktır. Sahurun doğru şekilde ve zamanda yapılamaması metabolizmanın yavaşlamasına neden olmaktadır. Erken saatte yenmiş olan yemek sonrasında vücut tüketilen besinleri harcamaktadır. Bu yüzden mutlaka imsak vaktine yakın bir zaman diliminde yemek tercih edilmesi doğrudur. Ramazan ayı boyunca doğru şekilde beslenme, uzun süreli susuz ve aç kalan vücudun kendini yenilemesine yardımcı olacaktır.

 

REKLAM