REKLAM

Romatoid artrit halk arasında iltihaplı romatizma olarak bilinen otoimmün bir rahatsızlıktır. Genellikle el, el bileği ve ayak eklemleri gibi küçük eklemleri tutarak başlamaktadır. Eklemlerde ki bu tutulumun simetrik yani karşılıklı olarak görülmesi beklenmektedir. Sadece küçük eklemlerde değil diz, omuz ve kalça gibi büyük eklemleri de tutabilmektedir. Eklemlerde iltihaplanmanın görülmesi organ işlevlerini ciddi şekilde sınırlamakta ve şekil bozukluklarına neden olmaktadır.

Romatoid artrit her 100 kişiden 1’inde görülebilen, her yaşta ortaya çıkabilen ancak çoğunlukla 30-50 yaş aralığında ortaya çıkmaktadır. Yapılan araştırmalarda kadınlarda erkeklere oranla 3 kat daha fazla görüldüğü tespit edilmiştir. Günümüzde nedeni halen net olarak saptanamamakla birlikte yapılan araştırmalar sonucunda genetik faktör sebep gösterilmektedir. Ancak ailede romatoid artrit varlığının diğer kuşaklara aktarılacağı kesin olarak söylenemez. Bunun yanında sigara içmek ve bağışıklık sistemini etkileyen mikrobiyal hastalıklardır.

Vücutta enfeksiyon oluşması, bağışıklık sistemini harekete geçirmektedir. Fakat romatoid artrit hastalığında bağışıklık sistemi baskılanmış olduğundan dolayı hücreler kendi sistemlerine zarar vermeye başlarlar. Bu durumda sinoviyal sıvı adı verilen eklem sıvısında şişlik oluşur ve iltihaplı hücreler eklem sıvısına zarar vererek organda işlev bozukluğuna neden olur.

Romatoid Artrit Belirtileri
 • Tutulan ekleme ait belirtiler;
 • Ağrı, eklem üzerinde sıcaklık,
 • Organın rahat hareket ettirilememesi ve özellikle sabahları eklemde tutukluk, katılık hissi görülür.
 • Vücut üzerinde ki etkiler;
 • Güçsüzlük, istirahat durumunda sonra ortaya çıkan  ağrı,
 • Kas ağrısı, iştah kaybı, üşüme hissi ve ağızda kuruluk.

Romatoid artritli hastalarda az görülmekle birlikte akciğerin iltihaplanması, kan damarları, kalp ve göz gibi organlarda da tutulma görülebilmektedir. Hayati önem taşıyan organlarda yayılımı söz konusunda olduğunda ciddi problemlere yol açmaktadır.

Teşhis uzman hekim tarafından konulmaktadır ve erken teşhis tedavi için oldukça önemlidir. Tanının kesin olarak konulması için romatoid artrit belirtilerinin en az 6 hafta boyunca görülmüş olmasına dikkat edilmektedir. Kesin bir tedavisi yoktur ancak diğer organlara yayılımının engellenmesi ve şikayetlerin azaltılması açısından tedavi önem taşımaktadır. İlaç tedavisi dışında hasta ve hasta yakınları romatoid artritin nasıl oluştuğu ve şikayetlerin nasıl azaltılabileceği hakkında mutlaka bilgilendirilmelidir. Kişinin egzersizleri düzenli ve doğru şekilde yapması, stresten uzak durması gerekirse psikolojik destek alması ve ağır işlerden kaçınmak adına ev-iş ortamlarının uygun düzlenmesi gerekmektedir. Düzenli ve kesintisiz tedavi sonucunda kişiler sağlıklı bir şekilde, şikayetsiz olarak devam edebilmektedirler.

Romatoid Artrit Şikayetlerinin Azaltılması
 1. Genellikle ince, zayıf cisimleri kavramak ve tutmak zorluk çıkartabilir. Bu tür cisimlerin kalınlaştırılması için üzerlerine bez sarılabilir. Böylelikle cisimleri tutmak daha kolaydır.
 2. Düşme ile birlikte kemik zedelenmelerinin önüne geçebilmek için ev ortamının dağınık olmasına ve zeminin ıslak olmamasına özen gösterilmelidir.
 3. Tuvaletlere ayağa kalkmak/oturmak için kolaylık sağlayıcı demirler monte edilmelidir.
 4. Eklemleri zorlayacak hareketlerden kaçınılmalıdır.
 5. Doktor gözetiminde verilen egzersizlerin düzenli ve doğru şekilde yapılması şikayetleri azaltacaktır.
 6. Mümkün olduğunda merdiven değil asansör kullanımı tercih edilmelidir.
 7. Yumuşak zeminlerde yürüyüş yapmak zorlayıcıdır ve ağrıya neden olabilmektedir.
 8. Hastalar doktorlarının bilgisi dışında krem, ilaç, egzersiz uygulamalarında kesinlikle bulunmamalıdırlar.
 9. Eğer sigara kullanılıyorsa mutlaka gecikmeden bırakılmalıdır.
 10. Bağışıklık sisteminin çökmesine izin vermemek adına sağlıklı beslenme önemlidir.
REKLAM