Sabahları uyanamamak zamanla kronik strese yol açabilmektedir. Erken uyanıp okula veya işe gitmek büyük bir çile haline dönüşmüştür biz insanlar için. Gidilecek yere geç kalmak başlı başına bir stres yaratırken bunun yanında, kahvaltı yapamamak, kıyafete gerekli özeni gösterememek, trafikle boğuşmakta strese stres eklemektedir. Uyku, vücudun fiziksel ve zihinsel yönden kendini yenilemesi için en önemli ihtiyaçlardan birisidir. Düzensiz ve yetersiz uyku zaman içinde bağışıklık sisteminin çökmesine bunu takiben hastalıkların oluşmasına zemin hazırlamaktadır. Eğer aylardır süregelen bir uyku düzeni probleminiz varsa doktora başvurmanız doğru olacaktır. Bunun dışında size birkaç önerimiz var;

1. Beslenmenize dikkat edin ! Şeker yiyecekler ve hamur işleri vücudu oldukça yoran gıdalardır. Şeker ve hamur işinden uzak durmalısınız. Kahvaltı, koca bir gününüzü kurtaracak öğündür. Genelde es geçilir ancak gün içinde enerji seviyenizi ayarlamaktadır. Kahvaltı yapmadan evden çıkmamalısınız. Gün içinde yeterli miktarda sebze ve meyve tüketerek vücudun ihtiyacı olan vitamin-mineralleri temin etmelisiniz. Veeee akşam 7’den sonra hiç bir şekilde yemek yememelisiniz.

2. Telefon ! Gün içinde oynadık, okuduk, oyalandık ve bitti. Uyku saatinizden en az 1 saat öncesinde telefonunuzu kendinizden uzaklaştırın. Yaydığı radyasyon beynimizi ele geçiriyor adeta. Bırakın o bir köşede sizi beklesin sabaha kadar.

3. Stres, bizleri en çok sıkıntıya sokan durum olsa gerek. Tüm günümüzü, haftamızı hatta yaşamımızı ele geçirebiliyor. Stres vücudumuzu yoruyor. Beynimizin sağlıklı hareket etmesine engel oluyor. Vücudumuza yük oluyor. Stresten uzaklaşmak bizim elimimizde. Sizi sıkıntıya sokacak ortamlardan uzak durmaya çalışmalısınız, günlük 40-50 dakikalık yürüyüşler vücudunuzu stresten arındırmaya baya yardımcı olacaktır, sizi oyalayacak ve stresi unutturacak hobiler edinmelisiniz.

4. Bitki çayları, sizi sakinleştirir. Özellikle melisa ve papatya çaylarının yatıştırıcı etkilerinin olduğunu kanıtlar nitelikte çalışmalar mevcuttur. Yatmadan 45-50 dakika önce 1 fincan melisa veya papatya çayı sizi sakinleştirecek ve kafanıza takılan şeylerden uzaklaşmanıza yardımcı olacaktır. Böylelikle uykunuz geldiğinde daha kolay uykuya dalacaksınız. Eğer kronik bir rahatsızlık var veya hamile iseniz doktorunuza danışmadan tüketmemenizde fayda var.

5. Alarm ! Sabah başımızın dibinde zırzırzır dakikalarca bizi uyandırmaya çalışan o alarm… Pek sevmiyoruz ama o olmasa da geç kalıyoruz veya unutuyoruz. Alarm aslında uyanma konusunda en büyük destekçilerimizden birisi. Sabahları uyanmak istediğiniz saate alarmı kurduğunuzda telefonunuzu sizden en az 3 metre ileriye koyun. O sürekli çalarken elbet yatağınızdan kalkıp onu susturmak isteyeceksiniz.