REKLAM

Saç sağlığına önem veren kadınlar bakımının zorluğundan çoğunlukla şikayetçilerdir. Saç bakımı uğraştırıcı, özellikle uzun saçın bakımı daha da zorlayıcıdır. Duş sonrası saç kurutmak çoğu zaman can sıkıcı bir hal almaktadır. Birde çabuk dolaşan ve karışan bir yapıya sahipse saçlarınız içinden çıkılmaz bir hale dönüşür. Saç kurutmayı kolaylaştırmak için birkaç adım takip edilebilir. Böylece saç kurutmak çileye dönüşmez ve saçlarınız canlılığını korumaya devam eder.

1. Saç kremi kullanın;

Saçlarınızı şampuanladıktan sonra mutlaka saç kremi kullanmalısınız. Eğer çok karışan bir saç tipine sahipseniz saç kremi işinizi oldukça kolaylaştıracaktır. Saç kremini saç diplerinize değil ortadan uçlara doğru sürmenizde fayda var. Aksi takdirde çabuk yağlanma yaşayabilirsiniz. Hem saçlarınızın daha kolay açılmasına yardımcı olur hem de uçlarının kırılmasını önlemiş olursunuz.  Saç tipinize uygun olan saç kremini alıp denemenizde fayda var..

2. Doğru tarama;

Saçlarınızın nemini havluyla tamamen aldıktan sona tarama aşamasına geçmeniz daha doğru olacaktır. Nemi alınmamış ıslak saçın taranması daha çok karışmasına ve kolay kırılmasına neden olmaktadır. Nemi alınan saçınızı tararken geniş dişli tarakları tercih edebilirsiniz. Böylece saçınız daha kolay açılır ve uçları kırılmamış olur.

3. Isıdan koruyun;

Saçınızı kurutmaya başlamadan önce mutlaka ısıya karşı koruyucu bir sprey veya yağ kullanmalısınız. Saç tipinize uygun ürünler kurutma esnasında koruyucu bir kalkan oluşturur. Fazla ısı saçları kolayca yıpratır ve kırılmasına neden olur.

4. Saç kurutma makinesi seçimi;

Her zaman es geçilen bir nokta olan saç kurutma makineleri aslında saç sağlığı için en önemli noktalardan birisidir. Saç yoğunluğunuza göre tercih etmeniz gereken saç kurutma makinesi saç sağlığına büyük ölçüde katkıda bulunacaktır. Burada önemli olan nokta seçeceğiniz makinenin 2’den fazla ısı kademesinin olmasıdır. Soğuk, ılık ve sıcak şeklinde ilerleyen kademeler saçınızı kuruturken çok işinize yarayacaktır. İlk kurutma aşamasında ılık hava ile başlamanız saçınızın ısıdan zarar görmesini engelleyecektir. Şekil vermek ve fön çekmek için daha sıcak kademeyi tercih etmeniz doğrudur.

5. Saçlarınızı banyoda kurutmayın;

Nemli ortamda saç kurutmaya çalışmak sizi zorlayacaktır. Ortamda bulunan buhar saçın nem kazanmasını kolaylaştırır. Böylelikle siz kuruttuğunuzu zannederken saçınız nemlenmeye devam ederken. Mümkünse banyodan başka bir odada saçlarınızı kurutmalısınız. Bu durum zamandan tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

6. Saç kuruyken taramayın;

Saçlarınızı mümkün olduğunca hafif nemliyken taramalısınız. Kuru saçı taramak saç tellerinin birbirinden kolayca ayrılmasına neden olmaktadır. Bu yüzden saçlarınızı yıkadıktan sonra taramalı ve sonrasında kurutma işlemine geçmelisiniz.

 

REKLAM