REKLAM

Koronavirüs pandemisinin neden olduğu günlük yaşamdaki sıkıntılar çocuklar için bazı sorunlara neden olabilir, ancak ebeveynlerin çocuklarının yaşanan değişikliklerle başa çıkmasına yardımcı olmak için yapabileceği şeyler var.

Florida Eyalet Üniversitesi’nde psikoloji yardımcı doçenti olan Alexandria Meyer; “Çocukların okula devam edememe, evde kalmaya uyum sağlama, bütün gün aileleriyle birlikte evde olma, arkadaşlarını görememe, büyükanne, büyükbaba ve sevdiklerinden endişe duyma gibi büyük stres faktörleri var. Ama bu konuda oldukça dirençli görünüyorlar ve tüm bu değişikliklere adım adım uyum sağlıyorlar.”diyor. Meyer’e göre, ebeveynler COVID-19 ile ilgili haberlere daha az maruz kalarak, çocuklarla durumu anlamaları hakkında düzenli, açık görüşmeler yaparak ve gerçekleri anlamalarına yardımcı olarak onların kaygılarını azaltabilir.

Çocuğunuzu endişelerini açıkça tartışmaya ve bedenlerini sakinleştirmek için dikkat veya nefes uygulamaları yapmaya teşvik etmelisiniz. Oyun oynamak ve onları mutlu edecek aktiviteler yapmak da endişeli çocukları ve yetişkinleri sakinleştirmeye yardımcı olabilir. Meyer ile çalışan klinik psikoloji doktora öğrencisi Isaac Mirzadegan’a göre, küçük çocuklar sıkıntılarını daha az ifade edebilirler. “Çocukların stres ve kaygıyı kelimeler yerine davranışlar yoluyla ifade etmeleri normaldir. Örneğin, tutunma, uyku güçlükleri, sinirlilik ve öfke nöbetleri, agresif davranış, hiperaktivite ve ayrılık kaygısı; ebeveynler bu gibi davranışsal problemlerde artış görebilir. Küçük çocukların da üzüntülerini azaltmaya yardımcı olmak için daha fazla fiziksel sevgiye ihtiyaçları olabilir.”

5-12 yaş arası çocuklar daha fazla korku, endişe, mide ağrısı veya baş ağrısı gibi problemler görülebilir. Strese yanıt olarak, kardeşleriyle çatışma yaşayabilir, ders çalışmak isteyemeyebilir ve sosyal olarak geri çekilebilirler. Gençler daha fazla konsantrasyon zorluğu, asi ve riskli davranışlar veya aktivite seviyelerinde değişiklikler görülebilir. Çocuklar, ebeveynlerini izleyerek durumlara nasıl tepki verebilecekleri hakkında çok şey öğrenirler.

Mirzadegan, “Çocukların bu durumla başa çıkmalarına yardımcı olmak için ebeveynlerin başa çıkma stratejileri oldukça önemlidir.” Ebeveynler, COVID-19 ile ilişkili ölümlerin sayısı veya pozitif hastalar hakkında bilgiler yerine, koruyucu maskelerinin ne zaman ve nasıl giyileceği, sosyal mesafelerin nasıl uygulanacağı ve önemi gibi eyleme geçirilebilir bilgilerin paylaşılmasına odaklanmalılar. Ebeveynler için problem çözmeyi teşvik etmek ve çocukların kontrol edebilecekleri şeylere odaklanmalarına yardımcı olmak da iyi bir fikirdir.

Kaynak:

https://www.medicinenet.com/script/main/art.asp?articlekey=230805

REKLAM