REKLAM

Sukulentler, evde bitki bakımında zorlananlar için önerilecek en doğru bitki çeşididir. Uygun şartlar sağlandığında nasıl büyüdüğüne inanamayacağınız bir türdür. Etli ve sulu olan sukulent yaprak, gövde ve köklerinde su toplayabilen bir bitkidir. Üzerinde bulunan minik tüyler sayesinde buharlaşma daha az olur ve suyu uzun süre tutabilirler. Bu nedenle ömürleri oldukça uzundur.

Sukulent Bakımı Nasıl Olur ?

Bakımı en kolay bitki türleri arasında yer alan sukulentler ev sahiplerinden pek fazla bir şey istemiyorlar aslında. Onlar için önemli olan nokta su ve aydınlık bir ortam. Suyu içinde hapsettiği için fazla suya ihtiyaç duymazlar. Hafta 1 kez sulanması yeterli olacaktır. Parmağınızla torağa dokunduğunuzda gerçekten kuruduğunu hissediyorsanız sulamalısınız. Çok fazla sudan hoşlanmayan sukulentler fazla sulandığında çürümeye başlar. Sularken dikkat edilmesi gereken nokta ise yapraklara su gelmemesi gerekiyor. Yani 7-10 günde bir toprağı birazcık sulamanız yeterli oluyor. Direkt güneş ışığı yaprakların sararmasına neden olmaktadır. Bu nedenle direkt güneş ışığı yerine aydınlık bir ortamda olması daha kolay büyümesine yardımcı olur.

Sukulent Nasıl Dikilir ?

Çok büyük saksılara ihtiyaç duymayan bu bitkiler için orta büyüklükte saksılar tercih edebilirsiniz. Altı kapalı saksılar tercih ettiyseniz topraktan önce çakıl taşları koymanız gerekiyor. Çakıl taşları sayesinde suyun fazlasını toprakta birikmiyor. Tabanı delikli saksıya sahipseniz çakıl taşlarına gerek kalmıyor. Toprağı bol koymanız gerekiyor çünkü sukulent kökleri hava almayı sevmiyorlar. Hava almayacak şekilde doldurduğunuz toprağın içine köklerini yerleştirdikten sonra etrafını toprakla iyice kapatmanız gerekiyor. Sonrasında toprak kurudukça biraz sulamak yeterli oluyor.

Sukulentleri sürekli çoğaltabilirsiniz. Gövdeden aldığınız bir yaprağı toprağın üzerine bırakıp köklenmesini bekleyin. Yaklaşık 2-3 hafta içinde köklendiğini göreceksiniz. Sonrasında çiçeklenmeye başlayan sukulentlerin gövdeleri yavaş yavaş solar. Daha sonra çiçeklenen sukulentlerinizi saksıya ekebilirsiniz. Cam fanusa, geniş bir bardağa veya sevdiğiniz bir kupaya bile ekebilirsiniz. Bir saksı içine birkaç tane ekip çoğaltmanız da mümkün. Böylece daha dolu dolu bir görüntü elde edebilirsiniz.

REKLAM