REKLAM

Bugün Türkiye’den bakıldığında Dünya’nın gölgesi, Ay’ın yarısının üzerinde gözükecek. Normalden daha büyük ve %14 daha parlak gözükecek olan Ay kırmızı bir renk alacak. Kırmızı renk almasından dolayı ‘Kanlı Ay’ olarak isimlendirilen tutulma Türkiye’den 18:34 saatlerinde kısmen görülebilecek. Bu görsel şölen Amerika’nın Batı yakasında ve Güneydoğu Asya ülkelerinde izlenebilecek.

NASA yetkilileri tarafından, Ay’ın Dünya’ya en çok yaklaştığı yaklaştığı bu olayda aralarında ki mesafenin yaklaşık olarak  360 bin 198 kilometre olacağı söylendi. Kanlı Ay tutulması en son 1982 senesinde görülmüştü ve bu olayın tekrarlanması 152 seneyi bulacak.

 

Kanlı Ay tutulması nasıl gerçekleşiyor ?

Güneş ışınlarının Ay’a ulaşması engellenir ve Ay yalnızca Dünya’dan yansıyan ışıkla aydınlanır. Bu yüzden kırmızı bir renk alır. Süper , Mavi ve Kanlı ayın aynı anda gerçekleşmesi bize bu mükemmel görüntüyü veriyor.

 

Süper Ay Nedir ?

Ay tutulması sırasında Dünya, Güneş ile Ay’ın arasına girer. Ay’ın üzerine Dünya’nın gölgesinin düşmesiyle tutulma gerçekleşir. Süper Ay tutulması ise bu iki olayın aynı anda meydana gelmesiyle oluşuyor. Ayrıca Ay’ın Dünya’ya en yakın olduğu bu noktada Ay her zamankinden daha büyük gözükür.

Mavi Ay Nedir ?

Aynı ay içerisinde Dolunay’ın 2 defa görülmesi olayıdır. Yaklaşık 2-3 yılda bir tekrarlanmaktadır.

Kanlı Ay Nedir ?

Ay tutulması öncesinde Dünya’nın gölgesinin yarısının Ay’a düşmesiyle oluşuyor. Güneş ışınlarının Ay yüzeyine arkadan ışımasıyla birlikte Ay kızıl bir renge bürünüyor. Bu nedenle Kızıl ya da Kırmızı Ay tutulması olarak adlandırılıyor.

 

 

Süper Mavi Kanlı Ay görüntüleri canlı olarak Nasa’dan izlenilebilecek.

REKLAM