REKLAM

Mevsimi gelmişken yenilebilecek en lezzetli balıklardan biri olan çipura vakti ! Bir porsiyon çipura yaklaşık 200 gr. gelmektedir. Bir porsiyon çipura 192 kaloridir ve 39 gr protein bulundurmaktadır. Omega 3 ve protein açısından zengin bir balık olan çipura A, B ve K vitaminlerini de barındırmaktadır. Uzmanlar haftada 3 kez balık tüketilmesini vurgulamaktalar. Düzenli balık tüketimi kalp hastalıkları, yüksek tansiyon ve kanser gibi ciddi hastalıklara karşı koruyucu bir etkendir. Çipura oldukça lezzetli bir balık ve besin değeri de bir o kadar yüksek! Lezzetli ve besin değeri yüksek bir çipura yemenin tam zamanı.

Malzemeler;

  • 2 adet orta boy çipura
  • Zeytinyağı
  • Tuz, karabiber
  • Defne yaprağı

Yapılışı;

1. Öncelikle balıklar suyun altında temizlenir ve pulları ayıklanır

2. Temizlendikten sonra 5-10 dakika suyunun süzülmesi beklenir ve peçeteyle kurulanır (kuru olması önemli aksi taktide ızgaraya yapışabilir.)

3. Yaklaşık 2 yemek kaşığı kadar zeytinyağı ile her tarafı yağlanır.

4. Dış yüzeyi iyice tuzlanır ve hafif karabiber serpilir (baharat fazla kullanıldığında da ızgaraya yapışma olasılığı yüksektir bu nedenle karabiberi az koymak daha doğru olacaktır.)

5. Balığın içine 1 adet defne yaprağı konur ve dış yüzeylerine bıçakla birer kesi atılır.

6. Izgaraya yerleştirilen balıkların her bir yüzü yaklaşık 7-8 dakika pişirilir. Burada önemli olan nokta balığın bir yüzü pişmeden diğer yüzü çevrilmemeli. Balık çok hafif şekilde kaldırılıp pişip pişmediğine bakılabilir. Izgaradan kolayca ayrılıyorsa pişmiş demektir.

REKLAM