REKLAM

Özellikle sütlü tatlılarla kullanıldığında lezzetini artıran tarçının faydaları da hafife alınmayacak düzeyde. Tarçın içeriğinde bulunan maddeler, antioksidan ve antienflamatuar özelliklere sahiptir. Kalsiyum, magnezyum, potasyum, demir, A, C, B6, K ve E vitaminleri sayesinde vücudu destekleyebiliyor. Yapılan araştırmalar ciddi düzeyde enfeksiyondan koruyucu ve kan şekerini düzenleyici özelliği olduğu bilinmektedir. Bu nedenle kan şekeri değeri düşük olan bireyler dikkatli kullanmalıdır.

1. Kalp hastalıkları riskini azaltır; tarçının kolesterol düzeylerini dengede tuttuğu yapılan araştırmalarla kanıtlanmıştır. Doğru tüketimi sonucunda, LDL (kotü) kolesterol ve trigliserit düzeylerinde azalma, HDL (iyi) kolesterol değerlerinin ise olması gereken düzeyde tutulduğu görülmüştür. Önemli olan kolesterol ve trigliserit değerlerinin normal aralıklarda olması kalp hastalığı riskini azaltmaktadır. Dolayısıyla kalp krizi ve beyin kanaması riskleri de en aza inmektedir.

2. Kan şekerini düzenler; kan şekerini düşürücü etkisi olan tarçın diyabet hastaları için oldukça rahatlatıcı bir baharattır. Yemekten sonra kandaki glikoz sayısını önemli ölçüde azaltmaktadır. Ayrıca insülin direncini de azaltıyor. Günde 1 çay kaşığı tarçın tüketimi uzun vadede kan şekerini düzenliyor.

3. Kilo vermeye yardımcı olur; insülin düzeyine karşı olan düzenleyici etkisi sayesinde kilo vermeye yardımcı olmaktadır. Ayrıca içeriğinde bulunan yüksek lif oranı kişinin kendisini tok hissetmesine neden olur. Kişide uyandırdığı tokluk hissiyle beraber fazla yemek yeme alışkanlığı azaltarak kolay kilo vermeyi sağlar. Gün içinde yanınızda taşıdığınız 1,5 litre su şişesinin içine  1 adet kabuk tarçın atabilirsiniz.

4. Cildi sağlığını korur; tarçın içeriğinde bulunan E vitamini cildin canlı ve parlak bir görünüm kazanmasına neden olmaktadır. Antienflamatuar ve antioksidan özelliği sayesinde de sivilce, akne gibi iltihap oluşumlarının önüne geçebilir. Haftada 1 gün yapacağınız tarçın maskesiyle sağlıklı cilt görünümüne kavuşabilirsiniz. 1 çay kaşığı tarçın ve balı karıştırıp yüzünüze sürüp yarım saat beklettikten sonra ılık su ile durulayabilirsiniz.

5. Soğuk algınlığı şikayetlerine iyi gelir; vücut direnci arttırarak grip ve soğuk algınlığı şikayetlerinden daha çabuk kurtulmanıza yardımcı olabilir. Vücutta bulunan enfeksiyonun atılmasına yardımcı olur. 1 fincan ıhlamur veya ada çayının içerisinde 1 adet tarçın atarak tüketebilirsiniz.

6. Enfeksiyonlarla savaşır; özellikle mide ve sindirim sistemi rahatsızlıklarında kullanılan tarçın lif oranın yüksek olması sebebiyle şikayetleri en aza indirebilmektedir. Ayrıca vücutta bulunan enfeksiyonla savaştığı için ağız kokusunun da önüne geçebilmektedir.

7. Kansere karşı koruyucudur; tarçının kanser üzerinde ki etkileriyle ilgili olarak sürekli çalışmalar yapılmaktadır. Yapılan çalışmalar sonucunda tarçının toksik özelliği sayesinde kanserden koruğu bildirilmiştir. Ayrıca oluşan tümörlerin büyümesini de engellemektedir. Özellikle kolon kanseri üzerinde etkili olan tarçın içeriğinde bulunan kalsiyum sayesinde bağırsak sağlığını korumaktadır.

 

REKLAM