REKLAM

Sömestr tatilinin yaklaşmasıyla birlikte aileler dinlenmek ve keyifli vakit geçirmek için çeşitli rotaları araştırmaya başladılar bile. Şimdiden rezervasyonunuzu yaptırıp güzel bir tatil geçimek için harekete geçmelisiniz. Bu sene kar geçen seneye göre bizi daha çok mutlu etti. Kayak merkezleri yeterli kar kalınlığına ulaştılar ve ziyaretçileri için hazırlar.

Ülkemizde hemen hemen çoğu bölgede kayak merkezi bulmak mümkün. Her seviyeye göre hazır olan kayak pistleri, her bütçeye uygun otel ve eğlenceli mekanlar bulmak oldukça kolay. Kayak yapmayı bilmiyorsanız hiç endişelenmenize de gerek yok. Her kayak merkezinde tecrübeli kayak eğitmenleri bulunuyor. Kayak eğitmenleri sayesinde sadece birkaç saat içerisinde kayak yapmayı öğrenmeniz mümkün. Kış mevsiminde yapılacak en güzel tatil yerleri şüphesiz ki kayak merkezleri. Sizde ailenizle birlikte beyaz güzellikte dinlenmek ve eğlenmek istiyorsanız önerilerimize göz gezdirebilirsiniz.

1. PALANDÖKEN KAYAK MERKEZİ – ERZURUM

Türkiye’nin en yüksek şehri olan Erzurum, Palandöken Dağları’nın hemen eteğinde yer almakta. Dolayısıyla kayal sezonunun en uzun sürdüğü şehir diyebiliriz. 1993 senesinde Kış Turizm Merkezi ilan edilmesinden bu yana her kış binlerce turisti ağırlıyor. 2011 senesinde de Dünya Üniversiteler Kış Oyunları’na ev sahipliği yaparak tüm dünyaya kendini tanıtmayı başarmıştı. Palandöken Dağı yaklaşık üçbin metre yükseklikte ve yılın ortalama 5 ayı kayak yapmaya uygun durumda.

Palandöken Kayak Merkezi’nde keyifli bir sömestr tatili geçirmeniz mümkün. Kayak pistlerinde toplam 10 adet telesiyej, 2 adet baby lift ve 1 adet gondol bulunmakta. Zirvede ki Ejder Tepesi’ne ulaşmak için Gondolu kullanabiliyorsunuz. Ayrıca kolay, orta ve zor olmak üzere farklı seviyelerde pistler mevcut. Dolayısıyla ailenizle birlikte kayak seviyenize göre uygun pistte eğlenceli vakit geçirebilirsiniz. Palandöken Dağı’nın çevresi yeşilliklerle kaplanmış doğal bir görünüme sahiptir. Siz tepelerden aşağıya kayarak indiğinizde beyazın ve yeşilin mükemmel uyumuna şahit oluyorsunuz. Konaklama alanları oldukça fazla ve her bütçeye uygun otel mevcut. Sabah kahvaltınızı ailenizle birlikte bembeyaz bir manzaraya karşı yapabilir, hiç eksik olmayan sucuk partilerine katılalabilir veya doğa yürüyüşleri yapabilirsiniz.

2. ULUDAĞ KAYAK MERKEZİ – BURSA

Bursa’da bulunan Uludağ Kayak Merkezi her sene kış aylarında binlerce turiste kapılarını açıyor. Yaklaşık yüksekliği 2543 metre olan Uludağ 40 km uznlukta ve 20 km genişliğindedir. Marmara Bölgesi’nin en yüksek dağı olarak bilinen Uludağ, kış tatili için önerilebilecek keyifli rotalardan birisi.

Uludağ Kayak Merkezi kendi içinde 2 bölgeye ayrılmıştır. Birinci bölge, orta zorluk seviyesinde iken ikinci bölge daha zor seviyededir. Konakladığınız otelin pisti dışında ücretsiz oalrak diğer pistlerdende faydalanmanız mümkün. Ayrıca kayak pisti çeşitliliğinin fazla olmasıda bir diğer avantaj olarak karşımıza çıkıyor. Konak konusunda ise birinci ve ikinci bölgelerde yine her bütçeye uygun oteller mevcut. Birinci bölgede bulunan otellerin çok daha önce kurulduğunu da eklemeden geçmeyelim.

3. KARTALKAYA – BOLU

Bizleri her mevsim güzelliğiyle büyüleyen Bolu’nun kayak merkezi Kartalkaya.. Kartalkaya Kayak Merkezi‘nde her türlü seviyeye göre pist bulmak mümkün. Bünyesinde 25 adet kayak pisti bulunan Kartalkaya pistlerinin uzunluğu yaklaşık olarak 40 km kadar. Yılın 5 ayı kayak yapmaya uygun olan pistte kar yüksekliği 30 metreyi buluyor.

Tesislerde bulunan deneyimde kayak öğretmenleri sayesinde hiç kayak bilmeseniz bile birkaç saat içerisinde öğrenmeniz mümkün. Tatilinizin ilk günün öğrenmeye ayırdığınızda geri kalan zaman diliminde oldukça eğlenceli bir tatil geçirebilirsiniz.

4. KARTEPE – KOCAELİ

Kocaeli’ne bağlı olan Kartepe’nin yüksekliği 1700 metre kadar. Ulaşım kolaylığı sayesinde son zamanlarda sıklıkla tercih edilen Kartepe Kayak Merkezi’nin genişliği yaklaşık 42 km olduğu biliniyor. Kar kalınlığı 100 – 200 metre arasında değişkenlik gösterebiliyor. Sadece kayak merkezi değil tüm doğa güzelliklerini içinde barındıran Kartepe’yi mutlaka görmelisiniz.

Deneyimli kayak eğitmenleri sayesinde kolaylık öğrenebilir ve keyifli vakit geçirebilirsiniz. Henüz yeni yeni rağbet görmeye başlayan kayak merkezinde konaklama ücretlerinin de uygun olduğunu söyleyebiliriz. Eğer Kocaeli çevresinde yaşıyorsanız sömestr tatilinizi Kartepe’de değerlendirebilirsiniz.

5. ILGAZ – ÇANKIRI

Çankırı’ya bağlı olan Ilgaz Kayak Merkezi bünyesinde 2 adet pist barındırmaktadır. Her iki pistte zorluk derecesine göre ayrılmış bölümler bulunmakta ve ikinci pistin uzunluğu 1400 metredir. İkinci pistte tele ski hizmeti verilmekte ve yükseklik yaklaşık 2010 metre.

Konaklama imkanın da olduğu Ilgaz Kayak Merkezi’nde toplam 3 adet otel mevcut. Yalnızca pist alanlarında çok yakın konumlarda da konaklamak için uygun oteller bulunmakta. Kalabalıktan uzak sakin bir tatil geçirmek istiyorsanız Ilgaz sizin için çok güzel bir tercih olacaktır.

 

REKLAM