REKLAM

Akıllı telefonunuzun ve diğer dokunmatik cihazlarınızın “oleofobik kaplama” adı verilen bir katmanı vardır. Bunu ne kadar dikkatli korumaya çalışırsanız çalışın, zamanla yıpranır. Ancak bunu dönüştürebilir ve dokunmatik ekranı tekrar yeni gibi hissedebilirsiniz.

Oleofobik Kaplama Nedir?

Yeni bir akıllı telefonu ilk kez açtığınızda, en etkileyici şeylerden biri ekranın ne kadar yeni ve parlak göründüğüdür. Akıllı telefonunuzu kullanmaya başladığınız ilk günden itibaren bu kaplama yıpranmaya başlar. Ekran koruyucusu kullanmak, onu korumanın tek yoludur. Telefonunuzun ekranına bir cam ekran koruyucusu uygularsanız, muhtemelen oleofobik bir kaplamaya sahip olacaktır. Kaplama sadece cihazınızın görünümünü değil, aynı zamanda nasıl hissettiğinizi de etkiler. Parmaklarınız yepyeni bir ekranda kolayca kayar ve sizi yavaşlatan sürtünmeler çok azdır. Parmak izlerini temizlemek  için temiz bir mendil ile ekranı yağlamak da çözüm olabilir.

Kaplama yıprandıkça, parmak izleri daha uzun süre ekranda kalır ve daha kapsamlı bir temizlik gerektirir. Küçük yağ veya su damlacıkları ekrana kolaylıkla yapışır ve kullanım kolaylığınızı olumsuz etkileyebilir. Bunu test etmek için ekrana bir damla su koyun. Eğer bir küre içinde kalırsa, oleofobik kaplama işini hala iyi yapıyor demektedir. Ancak, su büyük bir damla halinde ekranın etrafına yayılır ve hareket ederse, koruyucunun yıprandığı oraya çıkmış olur.

Oleofobik kaplama, cihazınızın verimli çalışması için hayati bir öneme sahip değildir. Telefonunuz onsuz da iyi çalışır. Kalamanın yıpranması ekranın çizilme veya kırılma olasılığı artırmaz, sadece kusursuz görüntüsünden eser kalmaz ve ekran kullanımı artık sizi memnun etmeyebilir. Cihazınız bir veya iki yaşındaysa, oleofobik kaplamanın tamamen yok olduğuna şahit olabilirsiniz, bu durum sizi şaşırtmasın. Telefonunuzu ne kadar uzun süre kullanırsanız, o kadar çabuk yıpranır.

Oleofobik Kaplamanın Korunması

Bu yağ itici kaplama sıradan kullanımla yıpranırken, korunmasına yardımcı olmak için yapabileceğiniz birkaç şey var elbette. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, dokunmatik ekranda asla aşındırıcı bir temizleyici veya deterjan kullanmamanız;

  • Pencere temizleyicileri
  • Ağartıcı veya ağartıcı bazlı temizlik maddeleri
  • Deterjanlar, örneğin çamaşır tozu veya bulaşık deterjanı
  • Krem temizleyiciler
  • T-Cut gibi kesici araçlar veya diğer cilalar

Aşındırıcı temizleyiciler oleofobik kaplamayı tamamen sıyırıp zarar verir. Bazıları ekrana da zarar verebilir ve çizik görüntüsü bırakabilir. Akıllı telefonunuzu ve diğer dokunmatik ekranlı cihazları temizlemenin güvenli yolları vardır.

  • İlk olarak, her zaman cihazınızı yumuşak, tüy bırakmayan bir bezle silebilirsiniz. Bezi suyla nemlendirin ve kirleri temizleyin. Bu virüs ve bakterileri ortadan kaldırmak için oldukça önemlidir.
  • Akıllı telefonunuzu dezenfekte etmek için en az % 60 etanol veya % 70 izopropanol içeren alkol bazlı bir temizleme solüsyonu kullanın. Apple, koronavirüs salgınıyla birlikte iPhone’ları, iPad’leri ve diğer cihazları temizlemek için % 70 izopropil alkollü mendillerin kullanılmasını önermişti. Aynı talimatları benzer malzemelerden yapılmış Android cihazlara da uygulayabilirsiniz.
  • Ekranı bu şekilde temizlemenin oleofobik kaplamadaki aşınma oranını hızlandırabileceğini unutmayın. Ancak, telefonunuzu veya tabletinizi bu şekilde sterilize etmeniz gerekir, çünkü gün içinde yüzlerce kez bu cihazları kullanıyoruz.
  • Dokunmatik ekranı yeniden dönüştürmek isterseniz, koruyucu ürünleri kullanabilirsiniz.
Oleofobik Kaplamanın Geri Yüklenmesi

Cihazınıza bir cam ekran koruyucu uyguladıysanız, cihazınızı tekrar yeni hissetmek için koruyucuyu değiştirebilirsiniz. Cihazınızı eski ihtişamına geri döndürmenin uygun maliyetli bir yoludur. Cihazı satmak istediğinizde değerini korumasına yardımcı olabilir.

İleriyi düşünmeyenler için oleofobik kaplama kiti (Fusso gibi) satın alabilir ve kendiniz uygulayabilirsiniz. Bu kitler tek bir kez için yaklaşık 50-60 TL’ye  mal olur, bu da bir cihaz alana kadar telefonunuzun ömrünü uzatabilir. Talimatların ürüne bağlı olarak değişebileceğini unutmayın, daima ürün üzerindeki talimatları uygulamaya özen göstermelisiniz.

Kaynak:

https://www.howtogeek.com/662731/how-to-protect-and-restore-your-smartphones-oleophobic-coating/

REKLAM