REKLAM

Tenis; insanların psikolojik, fiziksel ve sosyal yönlerini geliştiren, tarihi yaklaşık 1000 yıl öncesinde dayanan bir spor dalıdır. Haçlı Seferleri savaşında askerlerin tahta parçalarını kullanarak oynamaya başladıkları oyun zamanla yayılmıştır.

Eğlence oyunu olarak oynanmaya başlanan tenis zaman içerisinde gruplar arasında rekabete dönüşüyor. Fransızların topa avuç içleri ile vurmasıyla ‘avuç içi oyunu’ olarak isimlendirilmiş. 1542 senesinde raketin ortaya çıkmasıyla birlikte Antonio Saino da Salo tarafından 1550 senesinde tenis kuralları kitabı yazılıyor. Yazılan bu kurallar üzerinde 1800’lü yıllarda İngilizler tarafından bir takım eklemeler yapılıyor ve halen günümüzde bu kurallara uyarak tenis oynanıyor. 1872 senesinde İngiltere’de kurulan ilk tenis sahasının ismi ‘Tenis Spor Kulübü’ olarak belirleniyor. 1874 senesinde İngiliz binbaşı Walter C. Wingfield oyunun ismini ‘Çim Tenisi’ olarak koyuyor. Kulüp için halen ‘Çim Tenis Birliği’ ismi kullanılıyor.

Türkiye’de Tenis Oyunu

Türkiye’de tenis ilk olarak İstanbul’da oynanmaya başlamıştır. 1900 senesinde İstanbul’da bulunan İngiliz elçilikleri arasında oynanan tenis maçlarında üç yıl üst üste kazanana Çelenç Kupası verilecekti. Maçları kazanan ilk Türk tenisçisi ise Suat Subay’dır.

Ülkemizde ilk tenis kortu 1910 senesinde İstanbul Moda’da açılmıştır. Burada yapılan turnuvalar rağbet görmüş ve 1924 yılında Tenis Federasyonu kurularak Server Bey başkan olarak seçildi. Federasyon başkanlığını şuan Cengiz Durmuş yapmaktadır. Kendi aramızda yapılan turnuvalar zamanla farklı ülkelerle yapılmaya başlandı.

Tenis Kuralları

İki veya dört kişilik sahalarda oynanan tenisin kuralları sabittir. Tenis maçlarının yapıldığı kortlar; 23,77 mt uzunluğunda ve 8,23 mt genişliğinde, çim, sentetik, halı saha, toprak ve sert yüzeylerde oynanmaktadır. Teniste amaç; 1.07 mt. yüksekliğinde ki ağ üzerinden atılan topun karşı tarafta olan oyuncunun karşılayamayacağı şekilde vuruş yapmaktır.

 

Ön ve arka vuruş, servis, vole, smaç, open stance olmak üzere vuruş şekilleri vardır. Rakibe gönderilen topun rakip tarafından karşılanamaması, topun ağa takılması, topa vuruş esnasında ağ sınırını geçmesi, vücudun herhangi bir yerine top değerse, top ağa takılıp geri gelirse ve atılan top kort çizgilerini geçerse karşı taraf puan alıyor. Üst üste 2 kez yanlış atılan servis durumunda puan yine karşı tarafa ekleniyor. Ayrıca 4 sayı alan taraf oyunu, 6 oyunu kazanan taraf seti, 3 setin ikisini veya 5 setin üçünü kazanan oyuncu da maçı kazanmış oluyor.

Düzenli olarak tenis oynayan kişilerde yapılan araştırmaya göre;

  • Sporcuların daha çevik oldukları,
  • Bacak ve kol kaslarının gelişmiş olduğu,
  • Vücut ve zihin arasında ki koordinasyonun güçlendiği,
  • Akut ve kronik hastalık gelişme riskinin çok az olduğu,
  • Hafıza ve karar verme yetilerinin güçlü olduğu saptanmıştır.

 

Tenis sporunu tercih etmek için birçok neden vardır. Özellikle fiziksel koordinasyonun gelişmesine büyük katkı sağlayan tenis aynı zamanda kişiler arası iletişimin kuvvetlenmesi ve psikolojik açından kişinin kendini iyi hissetmesine olanak sağlıyor. Tenisin faydalarını öğrenmek için yazımıza göz atabilirsiniz. Yaşam kalitesini arttıran tenis kalp, kemik ve akciğer rahatsızlıklarının önüne geçiyor.Tenis kortlarından kiralayabileceğiniz raketleri spor mağazalarından da satın alıp ömür boyu kullanabilirsiniz.

 

REKLAM