REKLAM

Uyku apnesi, uyku sırasında solunumun azalması veya duraklaması (hava akışı) ile karakterize bir durumdur. Yetişkinler arasında oldukça yaygındır, çocuklarda daha az görülmektedir. Uyku apnesi tanısı genellikle bir kişinin tıbbi öyküsü temelinde şüphelenilse de, tanıyı doğrulamak için yapılması gereken birkaç test vardır. Doktorunuz uyku apnesinin tedavisi olarak cerrahiyi veya cerrahi gerektirmeyen tedavi şekillerinden birini tercih edebilir.

Apne, solunumun durduğu veya belirgin şekilde azaldığı zaman dilimidir. Basitleştirilmiş terimlerle, bir kişi 10 saniye veya daha fazla nefes almadığında apne oluşur. Tamamen nefes almayı bırakırsa, 10 saniye veya daha fazla süre boyunca nefesinin %10’undan daha azını alırsa, bu da bir apne olarak tanımlanır. Bu tanım, hava akışının tamamen durması demektir.

Apne genellikle uyku sırasında ortaya çıkar. Apne meydana geldiğinde, yetersiz solunum ve kandaki zayıf oksijen seviyeleri nedeniyle kişinin uykusu genellikle bölünür. Bazen bu, kişinin tamamen uyanmasına neden olur bazen de kişinin derin uyku seviyesinden daha yüzeysel bir uyku seviyesine geçtiği anlamına gelir. Kişi uyurken (genellikle uykunun tüm aşamalarında) 2 saat boyunca ölçülür. Apne şiddeti, apne sayısının uyku saatine bölünmesi ile hesaplanabilir. Apne indeksi (saatte apne cinsinden AI) verilerek hesaplanır; AI ne kadar büyük olursa, apne o kadar şiddetlidir.

Hipopne,apne kadar şiddetli olmasa da solunumda azalma ile karakterizedir. Apne gibi hipoapne de kandaki oksijen seviyesi  % 3-4 veya daha fazla bir düşüş olarak tanımlanabilir. Hipopne genellikle uyku durumunda oluşur. Hipopne indeksi (HI), hipopne sayısının uyku saatine bölünmesiyle hesaplanabilir.

Apne-hipopne indeksi (AHI), apneleri ve hipopneleri birleştiren bir şiddet endeksidir. Bunları birleştirmek, uyku düzen ve desatürasyonları (kandaki düşük oksijen seviyesi) dahil olmak üzere genel bir uyku apnesi şiddetini verir.

Yüksek tansiyon, inme, gündüz uyku hali, konjestif kalp yetmezliği, uykusuzluk ve duygudurum bozukluğu şikayetleri uyku apnesinden kaynaklanabilir.

Uyku apnesi türleri nelerdir?

Üç tip uyku apnesi vardır;

1. Merkezi uyku apnesi (CSA),

2. Obstrüktif uyku apnesi (OSA) ve

3. Karışık uyku apnesi (hem merkezi uyku apnesi hem de obstrüktif uyku apnesi).

Uyku sırasında, beyin nefes kaslarına nefes almasını söyler.

  • Merkezi uyku apnesi, beyin nefes almak için kaslara sinyal göndermediğinde ve nefes almak için bir çaba olmadığında ortaya çıkar.
  • Obstrüktif uyku apnesi (OSA), beyin kaslara sinyal gönderdiğinde ve kaslar nefes almak için çaba gösterdiğinde ortaya çıkar, ancak başarısız olurlar çünkü hava yolu tıkanır ve yeterli hava akışını önler.
  • Karışık uyku apnesi, hem merkezi uyku apnesi hem de obstrüktif uyku apnesi olduğunda ortaya çıkar. Detaylı bilgiye buradan ulaşabilirsiniz.
REKLAM