REKLAM

Baş dönmesi ile ortaya çıkan vertigo sık görülen bir rahatsızlıktır. Baş dönmesinden biraz daha farklı olarak hasta, yerin kaydığını, görüntülerin sonradan geldiğini ifade eder. Kişi hareket halinde olmadığı halde etrafı hareket ediyormuş hissine kapılır. Genellikle mide bulantısı ve denge kaybı şikayetleri bildirilir. Kişinin günlük yaşantısını olumsuz etkşileyen bu durum bazen kısa sürede düzelebiliyor. Ancak vertigo bir takım ciddi rahatsızlıkların habercisi olabiliyor. Çok sık görülmemekle birlikte yaklaşık olarak 100 kişiden 5’inde vertigoya rastlanıyor. Vertigo, santral ve periferik olmak üzre iki grupta inceleniyor.

Santral vertigo; beyinle ilgili problemler sonucu ortaya çıkan vertigo tipidir. Beyinde oluşan tümör, kana veya kan damarlarında oluşan tıkanıklıkla birlikte kendini gösterir.

Periferik vertigo; iç kulak veya orta kulağın denge merkezinde oluşan bir problem sonucunda görülmektedir. Genellikle hipotiroidi, hipertiroidi veya hipoglisemi gibi metabolik hastalıklarda rastalanmaktadır.

Vertigo Belirtileri Nelerdir ?

•Baş dönmesi ve baş ağrısı

•Çift görme

•Güçsüzlük ve yorgunluk

•Denge kaybı

•Bilinç kaybı

•Mide bulantısı ve kusma

Genellikle ilk şikayet baş dönmesidir. Kişiler hareket ettiklerinde hatta uyurken dahi devam eden baş dönmesinden şikayetçidir. Gün içinde tekrarlayan ve 5-15 saniye kadar devam eden bir durumdur. Tanı konması için çoğunlukla Dix Halpike testine başvurulmaktadır. Dix Halpike testinde hastanın başı 45 dere kadar yana çevrildikten sonra arkaya yatırılır ve baş 30 derece aşağı bakacak şekilde sarkıtılır. Bu sırada gerçekleşen göz hareketleri izlenir. Doktorunuz gerekli test ve tahlilleri yaparak doğru tanıyı koyarak tedavinize başlayacaktır.

Vertigo Tedavi Nasıl Yapılır ?

Vertigonun neden kaynaklandığı tespit edildikten sonra tedaviye başlanmaktadır. Tıbbi tedavinin dışında hastaların dikkat etmesi gereken önemli noktalar vardır. Günlük yaşantıyı olumsuz şekilde etkileyen vertigonun iyileşme süresini hızlandırmak için yaşam şeklinde bir takım değişiklikler yapılması gerekebilir. En başta stresten uzak bir yaşam için gayret gösterilmelidir. Stres, tüm vücut fonksiyonlarını ciddi şekilde etkileyen bir faktördür. Vertigoyu tetikleyten stres, iyileşme süresini uzatabilmektedir. Bir diğer önemli olan faktör ise beslenme şekli. Sağlıksız beslenme aynı şekilde vücudu olumsuz etkilemektedir. Mümkün olduğunca yağ ve karbonhidratı azaltıp protein değeri daha yüksek beslenme programı oluşturulmalıdır. Vücudun en temel gereksinimlerinden biri olan suyu günlük yaşantıda unutmmak gerekmektedir. Gün içinde mutlaka 2-2,5 litre su tüketilmelidir. Bol istirahat ve hafif, yormayan egzersizler iyileşme sürecine katkıda bulunacaktır.

 

REKLAM