Kilo, vücutta yağ asitlerinin artış göstermesiyle birlikte ortaya çıkan ve tabi ki istenmeyen bir durumdur. Sağlıklı şekilde kilo vermek için öncelikle yağ yakımının hızlandırılması gerekir. Yağ yakımının hızlandırılması içinde metabolizmanın düzenli çalışması sağlanmalıdır. Metabolizma düzenli ve hızlı çalıştığında yağ yakımı gerçekleşmeye başlar. Böylelikle vücutta fazlalık olan yağlar yakılarak atılır ve fazla kilolarda geldikleri gibi gitmiş olurlar !

Evde kolaylıkla hazırlayabileceğiniz hem besin değeri açısından zengin hem de yağ yakımına yardımcı olacak içeceklerin tariflerini paylaşalım;

Yeşil Çay ve Limon: Metabolizmanın hızlandırılmasını uyaran yeşil çay ve limon, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

Yapılışı; Yaklaşık 6-7 kaşık yeşil çayı yarım litre suda kaynattıktan sonra posasını ayırıp ılımasını bekleyin. İki günde bir fincan yeşil çay içerisine 1- dilim limon atıp ılık halde tüketebilirsin.

 

 

Maydanoz Kürü: A ve C vitamini deposu olan maydanoz vücutta ki ödemin atılmasını ve sindirim sisteminin sağlıklı çalışmasında rol oynamaktadır.

Yapılışı; 1 demet maydanozu saplarıyla birlikte sirkeli suda bekletin ve blenderdan geçirdikten sonra birkaç damla limon suyu ekleyip tüketebilirsiniz.

 

Ananas ve Greyfurt Suyu: Ananas ve greyfurt yağ yakıcı meyveler arasında yer almaktadır. Yüksek miktarda C vitamini bulundurmaları sayesinde tüm vücut fonksiyonlarının aksamadan çalışmasını ve bağışık sisteminin güçlendirilmesini sağlar. Kan dolaşımını hızlandırarak yağ yakımın yardımcı olmaktadır.

Yapılışı;  1 adet sıkılmış greyfurt ve 1 adet dilimlenmiş ananas yarım bardak su ile birlikte blenderdan geçirilir.

 

Ispanak ve Limon: İçeriğinde demir ve protein bulunan ıspanak metabolizmanın hızlanmasına yardımcı olur. Özellikle proteinler yağ yakımını hızlandırmaktadır.

Yapılışı; 5-6 yaprak ıspanağı blenderdan geçirin ve üzerine 2 çay kaşığı limon suyu ekleyin. Karışıma 1 su bardağı su ekleyip iyice sıvılaşmasını sağlayın ve afiyetle tüketin.

 

Elma ve Muz Karışımı: Nişasta sayesinde yağ asitlerinin vücuttan atılmasına yardımcı olan muza birde elma eklendi mi gelsin fit vücut !

Yapılışı; 1 adet elma dilimlendikten sonra blendardan geçirilir. Üzerine ezilmiş 1 adet muz eklenir, muz ve elma tamamen karışana kadar blenderdan geçirilir. 1 çay bardağı yoğurt eklenip karıştırılır. Şimdi tüketime hazır…

 

Akut veya kronik rahatsızlıklarınız varsa hiçbir besini doktorunuza danışmadan kullanmayınız.