REKLAM

Hem Hastalık Kontrol Merkezleri hem de Gıda ve İlaç İdaresi, market alışverişinizin koronavirüsün size bulaşması için direkt etken olmayabilir. FDA’nın yayınladığı rapora göre, “Virüsün esas olarak kişiden kişiye yayıldığı düşünülüyor. Virüsün gıda kaynaklı bulaşması net olarak kanıtlanmamıştır.”

Koronavirüsün, marketlerde gezinen insanlardan size bulaşması daha olasıdır. Alışverişe çıkmış olan yaşlılar veya bağışıklık sistemi zayıf olan insanlar çok daha büyük bir risktir. İşte COVID-19’un gıdalardan maruz kalma riskinizi en aza indirmek için adım adım bir kılavuz:

Markete gitmeden önce;

1. Birkaç hafta boyunca markete gitmeyeceğinizi varsayarak bir alışveriş listesi yapın. Sağlık ve gıda güvenliği uzmanları, hastalığa gıdalar yoluyla değil insanlardan bulaşma riskinin daha fazla olduğunu söylüyorlar. Sağlık durumunuzu korumak için yapabileceğiniz ilk şey, marketlere gitmekten kaçınmaktır. Yemeklerinizi planlamak için zaman ayırın, dondurucunuzda yer açın ve bakliyat, makarna gibi uzun süre dayanan gıdalardan yapılan yemekleri yemek listenize ekleyin.

2. Evinizde bir temizlik alanı belirleyin. Garajınız, bahçeniz, balkonunuz, apartman koridorunuz veya mutfak tezgahınız olabilir. Henüz temizlenmemiş malzemeleri nereye koyacağınıza ve sterilize edilmiş şeyleri nereye koyacağınıza karar verin. İsterseniz, çapraz bulaşmayı önlemek adına bu bölgeleri işaretlemek için yapıştırma bandını kullanabilirsiniz. Temiz kalan bölgeyi temizleme solüsyonu ve temiz bir bezle silin.

Bir apartman dairesinde yaşıyorsanız, apartmanın her zaman temiz olmasını sağlamak zordur. Bu nedenle apartmanınızdaki her şeyi “kirli” olarak değerlendirin. Dairenizin, kapı eşiğinden itibaren her yerin sterilize edilmiş olması oldukça önemlidir. Giriş holünüzde halı varsa veya ayakkabılarınızla kirleniyorsa, temiz alan sağlamak için kapının yanına bir masa taşıyın ve burayı temiz alan olarak kullanın.

3. Oluşturduğunuz temizlik alanında birkaç temiz bez (veya bir rulo kağıt havlu) ve temizleyici solüsyon bulundurun.

4. Markete kendi alışveriş çantanızla gidiyorsanız, mutlaka sabun ve sıcak su ile yıkanmış çantalar kullanın. Çamaşır makinesine atılabilecek yeniden kullanılabilir torbalarınız yoksa, marketteki plastik veya kağıt torbaları tercih edin.

5. Maskeniz varsa takmanızda fayda olacaktır. Maske takmanın size veya başkalarını koruyabildiği net değildir ancak bundan daha büyük ve kanıtlanmış olan etkisi elleri sık sık yıkamaktır. Bez maskenizi kullandıktan sonra yıkayın; bez maskeler, hastalanma olasılığınızı artırabilecek bakteri ve virüsleri üzerinde barındırır. Tek kullanımlık kağıt veya cerrahi maskeleri fazlasıyla satın almak sağlık çalışanlarını olumsuz etkileyebilir.

Markete gittiğinizde;

6. Diğer insanlardan 6-10 adım uzakta durmaya özen gösterin.

7. Yüzünüze kesinlikle dokunmayın. Kontamine yüzeylere dokunduktan sonra gözlerinize veya ağzınıza dokunmak, COVID-19’a yakalanmanın en kolay yoludur. Markette ürünlere dokunduktan sonra yüzünüze dokunmak da tehlikeli olabilir. Sizden önce hasta birinin temas edip etmediğini bilemezsiniz.

8. Mümkünse arabanıza girmeden önce ellerinizi dezenfekte edin.

Eve gittikten sonra;

9. Torbalarınızı hazırladığınız temiz olmayan alana bırakın, ayakkabılarınızı çıkarın ve 20 saniye boyunca ellerinizi sabunla yıkayın.

10. Temizlik bölgesi için zemini seçtiyseniz, ayaklarınıza dikkat edin. Temiz bölgelere kirli ayakkabı koymayın.

11. Paketlenmiş öğelerle başlayalım. Bir çok şey kolayca açılabilir veya dökülebilir. Örneğin, büyük bir kutu kraker aldıysanız, kraker poşetini kutudan çıkarıp temiz bölgeye koyun ve kutuyu kirli poşetine atın. Dış ambalajlara ve temiz parçalara dokunmak arasında ellerinizi yıkayın. Tek kullanımlık eldivenler, adımlar arasında ellerinizi temiz tutmak için kullanışlı olabilir. Diğer plastik veya karton ambalajları deterjanlı bez ile temizleyin.

12.Ellerinizi 20 saniye boyunca bol sabunla yıkayın.

13. Sebze ve meyveleri sabunla yıkamamalısınız. Sabun yiyecekler için tasarlanmamıştır ve midenizi veya bağırsaklarınızı tahriş edebilir, bu da mide bulantısı veya ishal şikayetlerine neden olabilir. Bunun yerine, ürünleri temizlemek için FDA yönergelerini izleyin: sebze ve meyveleri soğuk suyla iyice yıkayın. İsterseniz temiz bir sebze fırçası kullanın. Tüm eşyalarınızı (mikroplar nemi sever) kağıt havluyla tamamen kurulayın. Virüsler bitkiler gibi gözenekli yüzeylerde uzun süre yaşamazlar, bu nedenle ellerinizi sık sık yıkayın ve tükettiğiniz besinlerin temiz olduğundan emin olun.

Kaynak:

https://www.popsci.com/story/diy/how-to-clean-sanitize-groceries/

REKLAM