REKLAM

Vücut sağlığını korumak, akut veya kronik hastalıkların oluşumunu engellemek ve yaşam standartlarını iyileştirmek adına sağlıklı beslenme ve spor alışkanlığının kazanılmış olması oldukça önemlidir. Vücut direncinin arttırılması için vitamin ve mineral seviyesi yüksek olan gıdaların tüketilmesi gerekmektedir. Tüketilen gıdaların özellikle hormonsuz olmasına dikkat etmek sağlık seviyesini de aynı oranda arttırmaktadır. Uzmanlar tarafından önerilen günlük tüketilmesi gereken karbonhidrat, yağ ve protein miktarlarının düzenli olarak alınması önemlidir.

Vücut direncini arttırmak ve sağlığı geliştirmek adına tüketilen besinlerin yanı sıra sporunda  büyük önemi vardır. Spor yapmak, vücut direnci arttırmakta ve bağışıklık sisteminin güçlenmesiyle hastalıklara karşı bir kalkan oluşturmaktadır. Aynı zaman düzenli spor yapan bireyler erken yaşlanmanın aksine sağlıklı bir yaşlılık döneminin ön koşulunu tamamlamış sayılabilirler. Günlük yapılan 45-50 dakikalık yürüyüşler dahi kan dolaşımının hızlanmasına ve beraberinde kalp-damar hastalıklarının önlenmesine, kronik hastalıkların şikayetlerinin azalmasına,kas- kemik sağlığının gelişmesine ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Yapılan günlük egzersizlerin dışında disiplinli olarak bir spor dalında da etkinlik göstermek vücut üzerinde oldukça önemli katkılar sağlayacaktır.

Kişiler ilgi alanlarına ve yeteneklerine göre çeşitli spor dallarına yönelmektedir. Tenis, yüzme, voleybol, basketbol, golf, kayak ve daha fazla spor çeşidi vardır. Muhakkak ki her spor dalının ayrı ayrı vücut üzerinde olumlu etkiler bulunmaktadır. Özellikle kas ve kemik rahatsızlıkları yaşayan bireylere önerilen yüzme sporu, kişinin hareket sisteminin kuvvetlenmesine büyük katkı sağlamaktadır. Ayrıca açık havada yapılan yüzme güneş ve havanın etkisiyle daha da sağlıklı bir vücuda sahip olmaktadır. Kış aylarında tercih edilen kapalı yüzme havuzlarının da faydası önemli derecede fazladır. M.Ö 9000′lı yıllarda başlayan yüzme sporu bir ihtiyaç olarak doğmuştur. Göç etmek için yüzme sporu kullanılmış ve ilk kulaç atma teknikleri görülmüştür. Yüzme sporu bireylerin yaşam standartlarını önemli ölçüde arttırmaktadır. Sadece sağlık açısından değil sosyal yönden de kişiler arası iletişimi kuvvetlendirmektedir. Kişinin özgüvenini arttırmakla beraber birçok faydası vardır.

Yüzme Sporunun Faydaları

1. Yüzme sırt, omuz, göğüs, bacak ve karın kaslarının sistematik bir şekilde çalışmasını sağlar. Çalışan kas grupları güçlenerek dirençlerini arttırır.

2. Kas ve kemik yoğunluğunu arttırarak beden gelişimine katkıda bulunur.

3. Vücut sağlığının yanında kişinin yaşam disiplinini düzenler ve yaşam kalitesini arttırır.

4. Stresle baş yöntemi olarak da önerilen yüzme sporu kişinin sınırlarını nasıl kontrol edebileceğine dair yol göstericidir. Egzersiz sırasında salgılanan endorfin hormonu kişinin mutlu ve kendiyle barışık hissetmesine olanak sağlamaktadır.

5. Yapılan araştırmalar sonucunda düzenli yapılan yüzme sporu sonucunda kişilerin kalp-damar sağlıklarının geliştiği ve kalp krizi riskinin en aza indiği saptanmıştır. Dolayısıyla kan dolaşımının düzenlenmesi olası felç riskini de en aza indirmektedir.

6. Diğer sporlara göre sakatlanma riski oldukça azdır. Kas ve iskelet sistemi üzerinde ki olumlu etkilerinden dolayı birçok uzman tarafından kas, kemik ve eklem rahatsızlığı olan hastalara önerilmektedir.

7. Yüzme sırasında çalışan tüm vücut sistemi toplanan yağ asitlerinin de vücuttan uzaklaştırılmasına yardımcı olmaktadır. Böylelikle kilolu kişilere de önerilen yüzme sporu kilo vermek için en etkili sporlardan biridir.

8. Bir disiplin sporu haline gelen yüzme, sigara veya alkol kullanan kişiler için de kurtarıcı olmaktadır. Sigara ve alkol alışkanlığının azaltılmasında önemli ölçüde katkısı bulunmaktadır.

9. Şeker hastaları üzerinde yapılan bir araştırmada yüzme sporunun insülin dengesini düzenlediği görülmüştür. Şeker hastalarının düzenli olarak yüzmesi hastalık şikayetlerini en aza indirmektedir.

10. 1 saat yüzmek kişinin yaklaşık olarak 600 kalori yakmasını sağlamaktadır. Böylece her gün 1 saat yüzerek sağlıklı bir şekilde kilo vermek mümkün hale gelmektedir. Yağ yakımıyla birlikte kilo verilir ve çalışan kas grupları sayesinde fit bir vücuda sahip olunur.

11. Solunum sistemi üzerinde olumlu etkisi olan yüzme, dolaşım sistemini hızlandırarak hücre ve dokulara daha fazla oksijen girmesine olanak sağlamaktadır.

Yüzerken Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Seçilen havuz suyunun klor derecesi bilinmeli ve temiz olduğundan emin olunmalıdır.
  • Her ne kadar sakatlanma riski en az olan sporlardan biri olsa da doğru teknikle yüzmek sağlık açısından çok önemlidir.
  • Olası mantar ve enfeksiyondan korunmak için yüzmeden sonra muhakkak duş alınmalı ve nemli kalmayacak şekilde kurulanmalıdır.
  • Saç sağlığına zarar verecek parazitlerden korunmak için bone kullanılmalıdır.
  • Atlama teknikleri sakatlanmalara neden olabilmektedir. Bu nedenle doğru teknikleri eğitim almış olan uzman kişilerden öğrenilmesi gerekir.

 

 

REKLAM