REKLAM

Hindistan ve Orta Doğu ülkelerinde yetiştirilen zerdeçal, eski zamanlardan beri şifa verici olarak kullanılmaktadır. Zencefilgiller ailesinin bir üyesidir ve görüntü olarak da zencefile çok bezemektedir. Hastalıkların tedavi edilmesinde başvurulan zerdeçal son zamanlarda yemeklerimize de eşlik etmeye başladı.

Zerdeçalın içeriğinde bulunan Curcumin maddesi E ve C vitamini içermektedir. Zendeçalı bu denli önemli kılanda budur.  Demir, B6 Vitamini, lif, bakır ve potasyum yönünden de oldukça zengin olan zerdeçalın birçok şifa verici özelliği vardır.

Zerdeçalın Faydaları

Sindirim sistemi: Özellikle mide rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılan zerdeçal hazımsızlık, mide bulantısı, gastrit gibi şikayetlerde tercih edilmektedir. Mideyi rahatlatmak, bağırsak rahatsızlıklarının önüne geçmek için gerekli olan lif yönünden zengindir.

Bağışıklık Sistemi: Kış mevsiminde soğuk ve kuru havanın etkisiyle bağışıklık sistemi düşmektedir. Bağışıklık sistemini güçlendirecek C vitaminini barındıran zerdeçal serbest radikal oluşumuna engel olarak hastalıklara karşı savunma geliştirir.

Anti-enflamatuar: Zerdeçal anti enflamatuar özelliği sayesinde iltihabı önlemektedir. Vücutta oluşan iltihabın atılmasında büyük bir rol oynamaktadır. Eklem ağrılarını azaltmada başvurulacak besinlerden biridir.

Kalp Sağlığı: İçeriğinde bulunan B6 vitamini, kalp rahatsızlıklarının önlenmesinde görev almaktadır. B6 vitamini damar tıkanıklığını önleyerek olası kalp krizine karşı vücudu korumaktadır.

Kolesterol: Curcumin ve B6 vitaminleri kolestrolün dengede kalması için işlev görürler. Damarların güçlenmesini sağlayarak kan akımının düzene girmesini dolayısıyla kolesterolün yükselmesinin önüne geçer.

Depresyon ve Uyku: Zerdeçal vücudun hormonal dengesinin düzenlenmesinde rol almaktadır. Yapılan araştırmalar özellikle depresyon tedavisinde zerdeçal içeriğinde bulunan curcumin maddesinin olumlu sonuçlar verdiğini göstermiştir. Uyku problemi yaşayan bireylerde ise uyku düzeninin dengelenmesini sağlamaktadır.

Cilt ve Diş Bakımı: Dişlerin beyazlatılması ve ciltte oluşan sivilcelerin önlenmesini içeriğinde bulunan E vitamini ile sağlamaktadır. Zerdeçal ile düzenli yapılan diş ve cilt bakımlarında sonucun çok iyi olduğunu görmeniz mümkün.

Zerdeçal Nasıl Tüketilir

Zerdeçal genellikle toz halinde tüketilmektedir. Burada önemli olan nokta zerdeçal tüketim miktarının fazla olmamasıdır. Özellikle hamile kadınlar zerdeçal kullanmadan önce doktorlarına başvurmalıdırlar.

  • Yemeklerinize ve salatalarınıza 1 çay kaşığı kadar ekleyebilirsiniz.
  • 2 bardak sıcak su içine 1 çay kaşığı zerdeçal tozu ekleyip 5-10 dakika sonra bal katarak tüketebilirsiniz.

 

REKLAM