REKLAM

Dünya’da yayılmaya başlayan Zika virüsü özellikle Güney Amerika ülkelerinde adından çok bahsettirmişti. Şimdi ise yeni yerleşim yerinin Türkiye olabileceğine dair riskler var. Virüsü yayan sinek türünün Türkiye’nin kuzeydoğusunda ki şehirlerde görüldüğü rapor edilmiştir. Sağlık Bakanlığı konuyla ilgili araştırma başlattığını bildirdi.  Zika virüsü tek başına ölümcül değil ancak hamile döneminde ise bebeklerin engelli doğmasına neden olabiliyor.

Zika virüsü nedir?

Afrika kökenli olan Zika virüsü insanlara sivrisinek ısırığı sonrası bulaşıyor. Brezilya’da ilk belirtileriyle ortaya çıkmıştı. Amerika’da hemen hemen tüm ülkeleri tehdit eden Zika virüsü büyük bir paniğe neden oldu. Sonrasında Avrupa’ya sıçradı ve tüm ülkeler alarma geçti.

Özellikle bebekler için büyük tehdit oluşturan virüs, beynin gelişmesi engelliyor ve mikrosefaliye (küçük kafa) neden oluyor. Brezilya raporlarına göre 51 bebeğin ölümüne yol açtığı görülmüştür.

Zika virüsü kişiye bulaştıktan 7 gün sonra belirtilerini göstermeye başlıyor. Belirtileri ise yüksek ateş, şiddetli baş ağrısı, sulu ve kızarık gözler, kas/eklem ağrıları olarak belirtilmiş. Tedavisinde ise bol istirahat, sıvı tüketimi, ağrı kesici ve ateş düşürücü ilaçlar öneriliyor.

REKLAM