REKLAM

Halk arasında ‘gece yanığı’ olarak bilinen zona hastalığına, “varicella zoster” adında virüs neden olmaktadır. Aynı virüs özellikle çocuklarda çok sık karşılaşan su çiçeğine de neden olmaktadır. Bağışıklık sisteminin düşmesiyle birlikte kişiyi etkileyen virüs, kişiden kişiye bulaşıyor.

Su çiçeğine neden olan varicella zoster virüsü genellikle çocukluk döneminde görülmektedir. Su çiçeğinin iyileşmesinin ardından virüs vücutta uyur vaziyette kalmaktadır. Çeşitli sebeplerden dolayı ortaya zona hastalığı olarak kabarcıklar halinde çıkmaktadır.

Ciltte oluşan kabarıklar, kaşıntı ve hafif ateş belirtileri olan zona hastalığı en çok göğüs ve baş bölgesinde oluşuyor. Zona belirtileri genellikle 10-25 gün arasında belirgin düzeyde azalmaktadır. Bazı hastalarda döküntülerin tipine ve kişinin genel durumuna bağlı olarak iltihaplanma sonrasında iz kalma riski vardır. Zona hastalığının tedavi edilmediği ve ilerlediği durumlarda yüz sinirleri etkilenmektedir. Buna bağlı olarak kişilerde göz ve yüz sinirlerinde oluşan hasara bağlı olarak görme kaybı yaşanabilir.

Zona Nedenleri ?

Su çiçeği sonrasında vücuda yerleşen virüs, kişinin bağışıklık sistemi düştüğünde döküntüler olarak tekrar ortaya çıkmaktadır. Genellikle çok stresli kişilerde daha sık rastlanmaktadır. bunun dışında bağışıklık sisteminin düşmesine neden olan kanser, yaşlılık, kronik hastalıklar, ağır enfeksiyonlar ve bazı ilaçların yan etkileri zona oluşumuna neden olabilmektedir.

Zona Belirtileri Nelerdir ?

♦Deri döküntüleri başlamadan birkaç gün öncesinde halsizlik, ağrı ve kaşıntı olabilir

♦Döküntüler belirli bölgelerde kırmızı kabarcıklar halinde görülür

♦İlerleyen dönemde görme ve işitme kaybı oluşabilir

♦Bağışıklık sistemi güçlü olmayan kişilerde içi su dolu kabarcıklar görülebilir

Halk arasında, döküntülerden dolayı zona hastalığının bulaşıcı olduğu düşünülmektedir. Ancak zona hastalığı bulaşıcı değildir. Kişiler arası temas sonucunda, karşı taraf su çiçeği geçirmemiş ise su çiçeği olarak görülebilir. Kabarık döküntülere krem veya losyon sürülmesi kaşıntıları ilerletebilir. Tedaviye uzman doktorun karar vermesi gerekmektedir. Tedaviden sonra kişinin bağışıklık sisteminin düşmesine bağlı olarak zona tekrarlayabilir.

Zona Tedavisi

Tedavi sürecinde hastanın bağışıklık sistemini güçlü tutmak çok önemlidir. Bu nokta beslenme alışkanlığının değiştirilmesi gerekebilir. Vitamin takviyeleri kişinin vücut direncini arttırmakta yardımcı olmaktadır. Özellikle B vitamini bağışıklık sistemini güçlendirme konusunda oldukça iyi bir seçenektir. Doktor tavsiyesi ile verilen ağrı kesicilere de destek olmaktadır. Zonanın tipine ve yayılmasına bağlı olarak tedavi planını doktorunuz yapacaktır. genellikle kaşıntı ve ağrıyı yatıştırmak için krem ve ağrı kesiciler kullanılmaktadır. Döküntü ve şikayetler 2-3 hafta içerisinde azalmaya başlar ancak yaşlılarda biraz daha uzun sürebilmektedir.

 

REKLAM